|
W miejscowości zachowała się typowa, drewniana cerkiew zachodniołemkowska z 1786 r. pod wezwaniem św. Paraskewy. Położona pośród drzew, otoczona kamiennym murkiem z ozdobnym wejściem prezentuje się bardzo malowniczo.
Uście Gorlickie- cerkiew p.w. św. Paraskewy oraz kaplica cmentarna z 1876 r. |
We wnętrzu świątyni zachował się osiemnastowieczny ikonostas oraz polichromia z 1938 r. Mimo że wnętrze cerkwi nie przedstawia wielkiej wartości zabytkowej, warto do niego wejść. Zapach drewna przemieszany z zapachem kadzidła i odmienna kulturowo symbolika wynagrodzą nam w pełni ten pozorny wszak trud.
Uście Gorlickie - na cmentarzu |
Niezwykle ciekawy zabytek - nie zabytek znajduje się na miejscowym cmentarzu. Błądząc pośród licznych nagrobków, wcześniej czy później natrafimy na pomnik, w którego centralnym miejscu znajduje się zdjęcie łemkowskiej pary. Na pewno zwrócimy na niego uwagę. Portret to zupełnie zwyczajny, tylko postacie na nim niezwyczajne. Wystające kości policzkowe i charakterystyczny układ oczu wiele mówią o zamieszkujących niegdyś te ziemie ludziach. Odmiennego pochodzenia, języka, zwyczajów i tragicznych losów.
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości