Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Banica. Na uboczu

Malownicza drewniana cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Banicy leży na Szlaku Architektury Drewnianej i jest jedną z wielu urzekających cerkiewek zgrupowanych w ramach trasy Gorlicko-Krynickiej wytyczonej w zachodniej części Beskidu Niskiego. Od 1947 użytkuje ją kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew w Banicy powstała u schyłku XVIII w. jako czwarta z tutejszych świątyń. Od chwili powstania cerkiew będącą typowym przykładem sakralnej architektury łemkowskiej kilkakrotnie remontowano, dlatego też jej obecny wygląd nieco odbiega od pierwotnego. Na przestrzeni wieków nawę pokryto dwuspadowym dachem, nadano jej kształt prostokąta i połączono z babińcem. Na jej przedłużeniu usytuowano także wysoką izbicową wieżę.

Banica. Beskid Niski

Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie i jedynie nad nim zachował się pierwotny dach wielopołaciowy. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych cerkwi łemkowskich świątynia w Banicy nie jest orientowana. Prezbiterium zwraca się w kierunku południa.

Banica - niebieska zaduma

Wnętrze cerkwi tchnie atmosferą tajemniczości i zadumy. Pomalowane jest na jednolity niebieski kolor, na tle którego wspaniałe prezentuje się cenny ikonostas z 1787 r. Do małych skarbów Banicy zaliczyć też można z pewnością ikony, tym bardziej wartościowe, gdyż datuje się je na XVI i XVII wiek, oraz obraz Św. Michała Archanioła z 1702 r. Ołtarz jest nieco późniejszy, bo dziewiętnastowieczny, i ukazuje scenę Wniebowstąpienia Matki Boskiej.

Przy tym wszystkim nie można nie wspomnieć o człowieku, który położył największe zasługi dla banickiej cerkwi, czyli o ks. Mieczysławie Czekaju opiekującym się sakralnymi zabytkami Łemkowszczyzny. To dzięki jego zabiegom w latach 80. XX w. cerkiew odnowiono gruntownie, m.in. przywrócono gontowe pokrycie ścian, zaś parafia w 1985 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki dla najlepszego użytkownika zabytków drewnianych.

Autor: Aleksandra Białas

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ostatnio zaczytuję się w przedstawionych na PK artykułach, tak trochę pod kątem co warto zobaczyć. Opisy są ciekawe jak ten o Banicy, a pokazane miejsca i obiekty fascynujące. Brawa dla autorów.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-05-16  14:41:29
bylem widziałem i urzekła mnie

Autor: guffel  & nbsp;Dodano: 2010-02-22  19:52:29

Teraz zwiedzasz

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości