Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Miedniewice. Barokowy przystanek

Miedniewice są jednym z największych miejsc pielgrzymkowych archidiecezji warszawskiej oraz przystankiem dla pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. Słyną z poreformackiego zespołu kościelno-klasztornego powstałego na przełomie XVII i XVIII w. i będącego jednym z najcenniejszych zabytków architektury barokowej na zachodnim Mazowszu.

Z powstaniem tego miejsca wiąże się legenda, wedle słów której początki sanktuarium związane są z istnieniem cudownego drzeworytu ukazującego Świętą Rodzinę. Według miejscowej tradycji postaci z obrazu będącego własnością jednego z miejscowych gospodarzy ożyły, a nad stodołą, w której przechowywane było malowidło, zaczął unosić się tajemniczy blask. Wierni, wśród nich chorzy i strapieni, licznie przybywający złożyć hołd cudownemu obrazowi, doznawali zaś nadzwyczajnych łask Obraz oficjalnie uznano więc za cudowny. W miejscu stodoły powstała drewniana kaplica, która z czasem przekształciła się w rozległy kompleks sakralny. W jej pobliżu powstał klasztor reformatów oraz kościół. Jego patronami zostali święci Michał Archanioł i Antoni Padewski.

Krużganki wokół dziedzińca kościoła w Miedniewicach. Mazowsze

Krużganki wokół dziedzińca kościoła w Miedniewicach. Mazowsze


Wedle miejscowego podania poprzedni drewniany kościół został przewieziony do Kurdwanowa. W nowym kościele murowanym pozostawiono jedynie historyczne pamiątki oraz drewniany słup za wielkim ołtarzem, na którym po dziś dzień wisi cudowny drzeworyt koronowany przez biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Przysłania go obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w sukience ze srebrnej blachy, wokół którego umieszczono tabliczki wotywne z XVIII i XIX w.

Miedniewice - wnętrze kościoła

Spośród wielu zabytków znajdujących się w kościele na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z rzeźbami Matki Boskiej Bolesnej, świętych Jana Ewangelisty, Franciszka i Piotra z Alkantry, barokowe żyrandole i konfesjonały. Warto również zwiedzić zakrystię, której sufit ozdobiony jest osiemnastowiecznymi malowidłami, wybrać się na przechadzkę zabytkowymi krużgankami otaczającymi kościelny dziedziniec i zajrzeć do klasztornej biblioteki skrywającej w swych zbiorach księgi i rękopisy z przełomu XVIII i XIX w.

Obecna parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i Św. Józefa Oblubieńca została założona w 1919 r. i wraz z opieką nad sanktuarium przekazana
zakonowi franciszkanów. W poreformackim klasztorze mieszkają zaś siostry klaryski, które przybyły do Miedniewic ze Starego Sącza.

Autor: Aleksandra Białas

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości