Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Bystre i Michniowiec. Kamieniem i ciszą

Dwie wsie. Dwie cerkwie. Dwie pustki. Mnóstwo krzyży.

Bystre oraz Michniowiec położone są nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych. Kiedyś tętniące życiem, dziś wyglądają na coraz bardziej opuszczone.

Nie można odmówić im jednak uroku. Panuje w nich specyficzny klimat nostalgii i przemijania, który w połączeniu z zachowanymi zabytkami tworzy unikalną atmosferę.

Pod wieloma względami to jedne z najciekawszych wsi w Bieszczadach. W obu zachowały się piękne cerkwie. W obu znajduje się mnóstwo wspaniałych krzyży przydrożnych. Wszystko razem składa się na niepowtarzalność tego miejsca.

Bystre

Bystre - tutejsza cerkiew jest typowym przykładem narodowego stylu ukraińskiego. Bieszczady

Cerkiew w Bystrem

Cerkiew w Bystrem pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowana została w 1902 r. w tzw. narodowym stylu ukraińskim, wzorowanym na cerkwiach huculskich.

Przez wiele lat niszczała i wydawało się, że jej los został już przesądzony. Na szczęście, w pierwszej połowie lat 90. została odrestaurowana, a następnie przejęta przez Bieszczadzkie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Obecnie w jej wnętrzu znajduje się lapidarium krzyży i przedmiotów kultu religijnego z okolicznych cmentarzy oraz cerkwisk. Godna uwagi jest także kamienna płyta nagrobna z zatartą inskrypcją i widoczną jeszcze datą 1743, służąca obecnie jako stopień przed wejściem do świątyni.

Po wizycie w cerkwi warto przespacerować się na położony po drugiej stronie drogi stary bojkowski cmentarz, jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach. Kamienne nagrobki zwieńczone żeliwnymi krzyżami urzekają prostotą.

To jedno z takich miejsc, które zwykliśmy określać mianem magicznych. Czas staje w miejscu, a myśli pracują inaczej. Pobądźmy tu przez chwilę. Pozwólmy duchom z przeszłości zapełnić puste cerkwie i zarastające zielskiem stare gościńce...

Skamieniałe wsie

Bystrą od Michniowca dzieli około 2 km. To dużo i mało. Może jednak warto pokonać tę odległość pieszo. Obie wsie tworzą unikatowy zespół kamieniarki ludowej.

W Bystrem oraz Michniowcu zachowało się aż 19 krzyży przydrożnych, wykonanych w całości z piaskowca, z których największe sięgają nawet 4,5 m. BieszczadyŁącznie zachowało się w nich 19 krzyży przydrożnych, wykonanych w całości z piaskowca, z których największy sięga nawet 4,5 m.

Bez wątpienia to jedyne takie miejsce w Bieszczadach, w których, w przeciwieństwie do Beskidu Niskiego nie zachowało się zbyt wiele tego typu zabytków. Zresztą samo tworzywo - kamień nie był w tych stronach zbyt popularny.

Nie działał też na tym obszarze żaden znaczący ośrodek kamieniarski. Być może właśnie dlatego kamienne postumenty z Michniowca i Bystrej są tak niezwykłe i do dzisiaj nie wiadomo z jakiego warsztatu pochodzą. Spacerując pomiędzy nimi w pustawej dolinie obu wsi, trudno nie poddać się ich urokowi.

Oryginał

Po około 30 min. marszu dochodzimy do cerkwi w Michniowcu. Tutejsza świątynia pod wezwaniem Narodzenia NMP, wzniesiona w 1863 r. pod wieloma względami jest budowlą niezwykle oryginalną.

Przede wszystkim odznacza się ciekawą i niespotykaną w Bieszczadach bryłą. Poza tym, przy jej budowie zastosowano kilka rzadkich rozwiązań. Nietypowa jest m.in. konstrukcja ośmiobocznej nawy, która nakryta jest kopułą wspartą na wewnętrznych słupach.

Michniowiec - drewniana cerkiew z 1863 r. Bieszczady Michniowiec - tutejsza cerkiew odznacza się bardzo nietypową, jak na ten region bryłą. Niezwykle ciekawa jest także konstrukcja, widocznej na zdjęciu, ośmiobocznej kopuły nad nawą wspartej na wewnętrznych słupach. Bieszczady

Nietypowa cerkiew w Michniowcu


Ciekawą budowę posiada także wznosząca się obok cerkwi dzwonnica z 1904 r. Jej dolna część jest zbudowana na zrąb, natomiast górna ma konstrukcję słupową.

We wnętrzu cerkwi zachował się wspaniały ikonostas o rzadkim, półkolistym kształcie dostosowanym do łuku tęczy.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dodam że obie wsie leżą w dorzeczu rzeczki Mszanki uchodzącej do Dniestru i morza Czarnego.

Autor: Antoni Nieć  & nbsp;Dodano: 2012-03-30  17:53:28

Teraz zwiedzasz

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości