|
Tutejszy barokowy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja został wybudowany w połowie XVIII w. na miejscu wcześniejszego drewnianego, który został przeniesiony do pobliskich Gilowic.
Bryła kościoła, niezwykle przysadzista i dostojna, dzięki dwóm potężnym wieżom w fasadzie przywodzi na myśl budowle obronne.
W jego wnętrzu, pełnym cennych zabytków sztuki barokowej znajduje się obraz Matki Boskiej Rychwałdzkiej zwanej Panią Ziemi Żywieckiej.
Namalowany w XV w. przez nieznanego artystę i noszący cechy sztuki bizantyjskiej obraz został ofiarowany kościołowi w 1644 r. przez Katarzynę z Komorowskich Grudzińską, panią na Ślemieniu. Jego kult rozpowszechniony już w XVII w. trwa do dziś.
Przy klasztorze franciszkanów działa wspomniana już infirmeria zielarska prowadzona przez o. Grzegorza Sorokę, w której możemy nabyć "specyfiki" na wszystkie schorzenia i zaczerpnąć porady specjalisty.
Dodatkową atrakcją dla osób pragnących podreperować swoje zdrowie są nowo utworzone groty solne (grota słoneczna i grota błękitna) oraz tężnie działające przy klasztorze.
W Rychwałdzkie warto odwiedzić także dziewiętnastowieczny dwór w stylu klasycystycznym, otoczony dwuhektarowym parkiem, który został zaadoptowany na dość luksusowy hotel.
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości