Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Milczące kamienie - szlakiem zamków i warowni Kielecczyzny

Ruiny zamczysk i średniowiecznych warowni z jednakimi emocjami frapują zarówno historyków, jak i miłośników fotografii. Ci pierwsi z samozaparciem dociekają co, skąd i dlaczego, grzebiąc w archiwalnych szpargałach. Ci drudzy zaś, z równym zaangażowaniem, biegają po rozwalisku, po gruzach, po szczątkach w poszukiwaniu jak najlepszego ujęcia, najciekawszego kadru, innego spojrzenia.

Żeby nie było niedomówień, a wszystko stało się czytelne i jednoznaczne, przyznam od razu, że racja należy do obydwóch grup penetrujących resztki dawnej królewskiej, biskupiej lub magnackiej przeszłości. Wyraźnie widać to i na portalu polskichkrajobrazów.pl, bo przecież zajmującej dokumentacji, ilustrującej naocznie przedstawioną wyżej tezę, nie brakuje.

Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało onegdaj wystawę fotografii zrujnowanych do imentu reliktów przeszłości. Z aparatem wybrał się w teren województwa Leszek Gawlik, a to co sfotografował udanym i naukowym komentarzem opatrzyła Elżbieta Szot Radziszewska.

Ruiny rezydencji w dawnej fortalicji. Sobków

Ruiny rezydencji w dawnej fortalicji. Sobków


Powstał w ten sposób unikatowy katalog, który za rękę prowadzi wszystkich miłośników zamków, zamczysk i rezydencji. Na wystawie zaprezentowane zostały fotogramy dwudziestu trzech obiektów leżących w dzisiejszych granicach administracyjnych województwa świętokrzyskiego. I Chociaż to zamki wpisane już dawno w rejestry zabytków, to przecież dotarcie do wielu z nich wymagało zarówno cierpliwości, jak i samozaparcia, nie mówiąc już o łucie szczęścia przy poszukiwaniu śladów minionej chwały i sławy.

Bowiem ruiny - zapomniane, zawieruszone gdzieś na bezdrożach, z dala od uczęszczanych i odwiedzanych przez stonkę turystyczną traktów mają jakąś taką dziwną zdolność do mimikry. Resztki rozwalonych, rozkradzionych, rozbieranych (nie tylko pod osłoną nocy, ale czasem bezczelnie w biały dzień) średniowiecznych murów zarastają chwastem, samosiewem, znikają z pejzażu.

Bodzentyn - ruinyWieża więzienna zamku w Chęcinach

 Ruiny zamków w Bodzentynie i Chęcinach


Gdzie są Chęciny, Bodzentyn czy obfotografowany na potęgę Ujazd wie każdy. Potężne warownie, chociaż obrócone w perzynę i sklasyfikowane dzisiaj eufemistycznie jako tzw. "trwała ruina" pysznią się wszak z daleka. Opatrzone informacyjnymi tablicami, drogowskazami, oddane we władanie szukających grosza dzierżawców czy samorządowych administratorów wpisały się w katalog narodowego dziedzictwa.

Zapomniane zamki i ruiny

Ale kto potrafi z marszu, bez wysiłku, w ciemno dotrzeć do ruin rycerskiej rezydencji w Podgrodziu pod Ćmielowem? Kto był kiedykolwiek w ostatniej dekadzie przy rozwalonych na amen murach królewskiego zamku w Międzygórzu w gminie Lipnik? Komu wreszcie udało się bez nużącego błądzenia odszukać w leśnym gąszczy smętne resztki tajemniczego obiektu, wybudowanego prawdopodobnie przez Jakuba Odrowąża z Szumska, w Rembowie koło Rakowa? Nie mówiąc już o rycerskim zameczku w Konarach tuż za rogatkami Klimontowa czy o ruinach w Sulejowie koło Tarłowa.

Bliźniaczy zamek kieleckiego pałacu. Podzamcze Piekoszowskie

 Bliźniaczy zamek kieleckiego pałacu. Podzamcze Piekoszowskie


Wszystkie te, a także doskonale znane rezydencje w Sobkowie, Mokrsku Górnym, Kurozwękach, Podzamczu Chęcińskim, Sandomierzu czy wspomnianym wyżej Bodzentynie i Ujeździe prezentuje znakomicie przygotowana edytorsko publikacja pt. "Milczące kamienie - szlakiem zamków i warowni Kielecczyzny". Obowiązkowa lektura dla tych wszystkich, którzy na widok rozwalonych murów lekko drżą z emocji...

Elżbieta Szot - Radziszewska, Leszek Gawlik "Milczące kamienie - szlakiem zamków i warowni Kielecczyzny", Muzeum Wsi Kieleckiej, Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu, Kielce 2009 ISBN 978 -83 -61240-60-0. ss 78

Autor: Ryszard Biskup

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Autor artykułu omawiając album "Milczące kamienie" kusi po raz kolejny pięknem Ziemi Świętokrzyskiej i jej przebogatą historią.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-03-19  13:02:39

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

wielkopolskie

Fragment bazyliki z prospektem organowym
Parę dni temu
Parę dni temu
Dzisiaj