Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Na pielgrzymkowym szlaku

Bardo Sląskie to sanktuarium Uśmiechniętej Strażniczki Wiary, Biechowo - kościół Matki Bożej Pocieszenia, Błotnica Stara - świątynia Matki Pocieszenia i Nadziei Rodzin, Bochnia - kościół Matki Różańcowej płaczącej krwawymi łzami, a sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy to świątynia Madonny z Różą.

Trud zewidencjonowania, sfotografowania, opisania położenia prawie stu polskich świątyń i miejsc pielgrzymkowych zadali sobie Teofil Krzyżanowski i Włodzimierz Świderski. Z ich benedyktyńskiej pracy zrodziła się publikacja, do lektury której w słowie wstępnym zachęca ekscelencja biskup łowicki Józef Zawitkowski. Hierarcha kościelny wspomina swoje dzieciństwo, gdy z dziadkiem wędrował do sanktuarium w Studziannej, do tego samego kościoła, do którego na Pasterkę wybrali się zimą trzydziestego dziewiątego roku ułani Oddziału Wydzielonego majora "Hubala".

Biskup Zawitkowski z rozrzewnieniem przypomina pielgrzymi obyczaj peregrynacji polną ścieżką boso, aż do położonego w centrum wioski Panieńskiego Wzgórza, gdzie utrudzeni wędrówką pątnicy obmywali przykurzone nogi i zakładali obuwie. Przed Królową Niebios nie wypadało się przecież stawić boso.

Duszpasterz z Łowicza przytacza też zadziwiającą litanię wezwań i intencji Matki Bożej, jedynej przecież, ale o tysiącach twarzy i imionach. Uśmiechnięta we Pszowie, Limanowej i Łowiczu, Zatroskana w Osiecznej i Krasnobrodzie, Tęskniąca w Powsinie, Pocieszenia Pełna w Leżajsku i Domaniewicach, Płacząca w Lublinie, Łaskawa w Kielcach, Królewska i Władna w Częstochowie, Piotrkowie, Kodniu...

Kodeń - kościół bazyliki mniejszej

 Sanktuarium maryjne w Kodniu


Dużo tych rzymsko-katolickich świątyń, bowiem do prezentacji kościołów tylko tego jednego wyznania ograniczyli swój wybór autorzy publikacji. Szkoda, że zabrakło miejsca na prezentację miejsc kultu religijnego na południowych i wschodnich terenach Polski. Całość byłaby wówczas pełna i kompletna, gdyby pomieszczono opisy prawosławnych cerkwi czy świętych, jakże istotnych miejsc pielgrzymkowych greko-katolików.

Tych, którzy chcieliby przybyć do sanktuariów w szczególnie ważne dni uraduje z pewnością aneks, w którym zawarte zostały nie tylko szczegółowe dane teleadresowe i precyzyjna lokalizacja, ale także daty odpustów, numery kontaktowych telefonów na plebanię oraz informacje o możliwościach noclegu. Mapy - to już jakaś plaga w podobnych publikacjach - z zaznaczonymi kościołami, oczywiście nie ma.

Teofil Krzyżanowski, Najpiękniejsze polskie sanktuaria, ss. 176, Przedsiębiorstwo Handlowo-Wydawnicze Arystoteles, Warszawa 2009. ISBN 978-83-60910-54-2

Autor: Ryszard Biskup

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pozycja godna uwagi, a aneks rzeczywiście cieszy. Książki jeszcze nie znam, ale z przyjemnością przeglądnę. Swoją drogą ciekaw jestem, czy Ktoś z użytkowników PK potrudzi się i "pospaceruje" z pielgrzymką np. do Częstochowy i zda fotorelację z tejże.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-01-30  11:09:22

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości