|
Północne stoki tej majestatycznej, wielkiej góry widoczne są z każdego miejsca wsi i z każdego domu. Babia Góra jest wszędzie i zawsze towarzyszy życiu mieszkańców. Nie ma się co dziwić: popularna "Babia" wznosi się ponad 1000 m nad okolicą.
Wieś jest dużym ośrodkiem turystycznym. Stąd rozpoczyna się większość szlaków prowadzących na Babią Górę, Pasmo Polic i Jałowiec. Z zabytków Zawoi warto wymienić drewniany kościół św. Klemensa z 1888 r. oraz drewnianą karczmę z podcieniami z 1836 r.
Północne zerwy Babiej Góry |
Ponadto w Zawoi na Markowych Rówienkach mieści się skansen budownictwa regionalnego. Zaczęto go tworzyć w 1973 r. Obecnie w jego skład wchodzą trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolnostojąca piwnica ze spichlerzem.
Najciekawszym "eksponatem" muzeum jest najstarsza z chat, należąca ongiś do Franciszka Stopiaka, wybudowana w latach 1802-1815. Pozostawiono ją w pierwotnym kształcie kurloka, czyli chałupy z kurnym piecem.
Zawoja jest ściśle związana z Babią Górą i oczywistym było usytuowanie właśnie tutaj siedziby dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego. W budynku zajmowanym przez dyrekcję (Zawoja Markowa) zorganizowano muzeum przyrodnicze, a przed nim ogród roślin babiogórskich.
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości