|
Karkonosze urzekają już z daleka. Kiedy pierwszy raz zobaczymy je z okien pociągu lub samochodu gdzieś w okolicach Jeleniej Góry albo Bolkowa nie mamy wątpliwości, co to za góry. Nic zresztą dziwnego wszak całe pasmo przewyższa okoliczne szczyty o prawie 400 metrów sięgając strefy alpejskiej regla górnego. To kraina kosodrzewiny, wierzby lapońskiej, skalnej porzeczki, a jeszcze wyżej już tylko samych mchów i porostów. Karkonosze – dolnośląskie, sudeckie Tatry.
Karkonosze odznaczają się, przede wszystkim, majestatycznością. To, że sięgają ponad 200 metrów ponad górną granicę lasu sprawia, że są górami wyjątkowymi. Oprócz Tatr tylko Babia Góra, Pilsko i niedaleki Śnieżnik sięgają tak wysoko. Właśnie dzięki temu trudno jest je przyrównać do jakichkolwiek innych gór w Polsce i w Europie. Karkonosze to po prostu Karkonosze.
Jeśli dodamy do tego fakt, że w górach tych znajduje się niezliczona wprost ilość fantazyjnych grup skalnych, przepiękne polodowcowe kotły oraz wysokogórskie jeziorka uzyskamy pełny obraz tego niepowtarzalnego pasma.
Jeśli by szukać dwóch najbardziej wyrazistych szczytów w Polsce rywalizację tą z pewnością wygrałyby exeqwo tatrzański Giewont i właśnie karkonoska Śnieżka. Tak bardzo wypiętrza się ona nad okolicznymi górami, że od zarania dziejów nie wątpiono, iż to właśnie ona jest najwyższa w Karkonoszach. To dlatego zanim jeszcze pojawiło się pojęcie turystyki czy krajoznawstwa jej szczyt stał się wyzwaniem dla okolicznych śmiałków. Pierwsze udokumentowane wejście na Śnieżkę miało miejsce w 1456 roku, a dokonać tego miał czeski mieszczanin Benatek znad Jizerou.
Widok na Śnieżkę oraz dwa karkonoskie schroniska Strzechę Akademicką i Samotnię (fot. Aleksandra Porosińska) |
Prawdziwa moda na Śnieżkę, tak samo zresztą jak i na całe Karkonosze nastała w XVIII w. Co prawda już 100 lat wcześniej Śnieżka należała do najczęściej odwiedzanych szczytów w Europie dopiero jednak zbudowanie na jej szczycie w 1681 roku kaplicy rozpoczęło prawdziwą pielgrzymkę turystów w góry. Zwłaszcza, gdy od 1708 roku w szczytowej kaplicy zaczęto odprawiać nabożeństwa owa pielgrzymka oprócz metafizycznej stała się również dosłowną. W 1790 roku szczyt Śnieżki zdobył Johan Wolfgang Goethe, a dziesięć lat później John Quincy Adams – późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Właśnie w tym czasie, choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, Śnieżka zdystansowała swoją popularnością same Alpy, które straszyły turystów trudami wędrówki.
Oprócz Śnieżki, skalnych kotłów i zapierających dech w piersiach widoków Karkonosze mają jeszcze Samotnię. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych schronisk w Polsce, a może i w Europie. Położona nad Małym Stawem Samotnia została zbudowana w 1900 roku i od tamtej pory niewiele się zmieniła. Na zewnątrz urzeka smukłą sylwetką sygnaturki znajdującej się na samym szczycie dachu, wewnątrz pond stuletnią salą jadalną i wszędobylskim zapachem starego drewna.
Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych w polskich górach |
Trudno mierzyć się innym schroniskom z Samotnią. Nie dziwi więc fakt, że turyści rezygnują z pobytu w położonej nieopodal nowoczesnej Strzesze Akademickiej, by tutaj, choćby na podłodze, na karimacie, spędzić noc. Samotnia ma w sobie coś z romantycznej wizji pierwszych zdobywców gór. Jest uosobieniem ciepła, spokoju i atmosfery sprzed lat.
Najlepszymi miejscowościami na wypad w Karkonosze są Karpacz i Szklarska Poręba. Obie miejscowości dysponują niezliczoną ilością miejsc noclegowych o różnym standardzie i na każdą kieszeń. W miejscowościach tych nie ma także żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na obiad, śniadanie lub kolację. Obie miejscowości są bardzo zadbane i starają się licznymi atrakcjami przyciągnąć rzesze turystów.
Dojazd: z Warszawy – wyjazd na Katowice, potem należy się kierować na Wrocław, we Wrocławiu na Wałbrzych – Kamienną Górę – Kowary – Karpacz lub z Wrocławia należy jechać na Jelenią Górę – Szklarska Poręba.
Z Krakowa – na Katowice – Wrocław, a potem tak samo.
Ewentualnie można jechać pociągiem do Jeleniej Góry a stamtąd autobusem.
Zdjęcia: Aleksandra Porosińska
Autor:
SkomentujUwielbiam takie określenia - Karkonosze - dolnośląskie Tatry, Nysa - śląski Rzym, Sokołowsko - śląskie Davos, Paczków - polskie Carcassonne ;) Autor: apaula & nbsp;Dodano: 2013-08-20 13:14:33 |
Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości
Autor: Artur74 & nbsp;Dodano: 2013-08-23 16:09:18