Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Przełęcz Małastowska. Pomnij przechodniu

Na Przełęczy Małastowskiej znajduje się jeden z najpiękniejszych cmentarzy wojskowych z czasów I wojny światowej. Jednocześnie, ze względu na łatwy dostęp, jest to także najlepiej utrzymany i najczęściej odwiedzany cmentarz z tego okresu.

Dzięki temu, że usytuowany jest zaledwie 100 m. od dość popularnej drogi prowadzącej z Gorlic do przejścia granicznego w Koniecznej, osiągalny jest naprawdę przy minimalnym nakładzie sił. Jadąc samochodem tą trasą, naprawdę warto zaplanować choć kilkuminutowy postój na przełęczy i zwiedzić to niezwykłe miejsce.

Tak jak na wszystkich nekropoliach, a na nekropoliach beskidzkich w szczególności, panuje tu ten szczególny klimat, który jest mieszanką piękna krajobrazu, drewnianej architektury, nostalgii i przemijania.

Przełęcz Małastowska. Cmentarz wojennyPrzełęcz Małastowska - wejście na cmentarz wojenny nr 60

 Cmentarz wojskowy nr 60 na Przełęczy Małastowskiej


Cmentarz projektu sławnego słowackiego architekta Duszana Jurkowicza ma oryginalny kształt regularnego dwunastoboku. Jego głównym akcentem jest przypominający gontynę ołtarz, w którego centralnym polu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pozostałą przestrzeń cmentarza wypełniają misternie zdobione drewniane krzyże. Pochowanych tu zostało 174 żołnierzy austriackich, z których tylko 36 jest nieznanych z nazwiska.

Cmentarz wojenny na Przełęczy Małastowskiej

Napis na pomniku głosi:

"Pomnij przechodniu, wchodząc w to obejście,
Że ziemia setki poległych tu grzebie,
Co młode życie oddali w potrzebie,
By nam zapewnić dziś wolność i szczęście."

Bardziej dociekliwi badacze historii wojskowych cmentarzy przytaczają nieco inną wersję zacytowanego tekstu. Według nich przesłanie z cmentarza na Przełęczy Małastowskiej powinno brzmieć następująco:

"Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach,
że na tej ziemi gorzał zaciekły bój,
że tu tysiące odniosło śmiertelne rany,
aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca."

Zdjęcia: Andrzej Bagiński

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Świetne zdjęcia, wróciły wspomnienia, dzieki _:)

Autor: Helena Szuster-Kowalczyk  & nbsp;Dodano: 2011-01-09  12:19:33

Teraz zwiedzasz

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości