|
Jedną z ciekawszych i zarazem najdłuższą doliną Tatr Polskich (10 km) jest Dolina Chochołowska, wysunięta najdalej ku zachodowi. Najwyższy szczyt w okolicy to Starorobociański (2176 m n.p.m.), a najniższe miejsce Siwa Polana (925 m n.p.m.) z płatnym parkingiem, dokąd można dojechać także busem z Zakopanego.
Polana Chochołowska |
W dolnej części, na długości około 4 km, dolina tworzy głęboki wąwóz, w którym występują dwa przewężenia: Brama Chochołowska Niżnia i Wyżnia. Wyższa część doliny dzieli się na trzy większe odgałęzienia (Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą) oraz kilka mniejszych. Całość rozciąga się na przestrzeni 35,6 km2.
Nazwa doliny pochodzi od położonej kilkanaście kilometrów dalej wsi Chochołów. Cała dolina ze względu na ukształtowanie oraz sporą ilość polan i hal była jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach, toteż jej główną atrakcją turystyczną (poza widokami i walorami krajobrazowymi) jest pasterstwo góralskie z typowym budownictwem form zwyczajowych i gospodarczych.
Najwięcej ciekawych obiektów znajduje się na Polanie Chochołowskiej, usytuowanej w górnej partii doliny (około dwóch godzin marszu od parkingu). W 1875 roku stało tutaj 17 budowli tego typu, w dwudziestoleciu międzywojennym było ich już 60. W latach pięćdziesiątych XX wieku wypasano na niej 600 owiec i 140 krów.
Polany Huciska i Siwa |
Obecnie jest to jedyne miejsce w Tatrach, gdzie nadal prowadzi się na większa skalę pasterstwo, co zapobiega zarastaniu łąk. Jest to możliwe dzięki temu, że teren, pomimo ustawowego włączenia do TPN (Tatrzański Park Narodowy), należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie (TPN jedynie nadzoruje działalność wspólnoty).
Pierwsze schronisko powstało na Polanie Chochołowskiej w 1935 roku, wybudowane przez Warszawski Klub Narciarzy. Niestety zostało ono spalone przez Niemców w roku 1945 podczas walk z partyzantami.
Budowę obecnego schroniska ukończono w 1953 roku i od tamtej pory służy ono turystom za bazę noclegową i miejsce odpoczynku (kubatura budynku to 9543 m3). Na schronisku widnieje tablica upamiętniająca rozstrzelanych w walkach zakładników i jeńców oraz przypominająca brawurowe akcje partyzantów.
Na Polanie Chochołowskiej |
Z ciekawostek warto wspomnieć, iż Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem wędrówek Karola Wojtyły. Na Polanie Chochołowskiej stoi kaplica, w której latem odbywają się msze. Wybudowana została ona na potrzeby serialu "Janosik".
W urokliwej scenerii doliny kręcono także sceny do "Potopu" i innych filmów. Najbardziej spektakularnie wygląda Polana Chochołowska wczesną wiosną, kiedy usiana jest milionami krokusów, które tworzą fioletowy kobierzec. Ruch turystyczny jest mniejszy także późną jesienią.
Szałasy na Polanie Chochołowskiej |
Z uwagi na niepowtarzalny charakter całej Doliny Chochołowskiej gorąco polecam to miejsce!
Autor:
SkomentujArtykuł, chociaż krótki to jednak bardzo ciekawy i zilustrowany pieknymi zdjęciami. I jakżesz tu nie wpaść na PK i sobie nie poczytać i nie pooglądać fot. Warto i to koniecznie zapoznawać się z PK artykułami, felietonami itd. Autor: piotr55 & nbsp;Dodano: 2015-02-01 09:53:19 |
Gratujuję kadrów i przypominam sobie moje coroczne wędrówki :)Pozdrawiam Autor: Marek Ryś & nbsp;Dodano: 2012-01-02 21:56:03 |
Aż mam ochotę na 3 próbę wejścia do tej doliny ;) Zawsze na parkingu słońce, a jak tylko bramę przekroczę to ulewy, burze i tylko latających owiec brakuje :( Autor: Dariusz Żuk & nbsp;Dodano: 2012-01-02 14:23:56 |
Ciekawy felieton,dobre kadry pięknej Doliny Chochołowskiej:)) Autor: Halina & nbsp;Dodano: 2011-12-31 14:03:56 |
Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości
Autor: Krzysztof Wydra & nbsp;Dodano: 2015-02-19 19:32:17