Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BodzentynWłącz pokaz slajdów

Bodzentyn - ruiny zamku biskupiego
Bodzentyn - świętokrzyski przysmak
Bodzentyn - ruiny
Bodzentyn - biskupi zamek
Bodzentyn - kruk na ruinach
Bodzentyn - ruiny
Bodzentyn - rezydencja biskupia
Dolina Bodzentyńska o zmroku.
Bodzentyn - okolice cmentarza żydowskiego
Bodzentyn - kirkut
Na starym kirkucie w Bodzentynie
Bodzentyn - kamienne macewy na cmentarzu żydowskim
Przemijanie. Cmentarz żydowski w Bodzentynie
Bodzentyńskie macewy
Przerwane światło życia. Kirkut w Bodzentynie
Cmentarz żydowski w Bodzentynie zajmuje ok. 2 hektary
Przedstawienie lwa na bodzentyńskim kirkucie
Śmierć, trawa, niepamięć i rosa... Bodzentyn
Bodzentyński kirkut na zboczach Góry Miejskiej
Na kirkucie w Bodzentynie zachowało się 55 nagrobków
Bodzentyn, świętokrzyskie - Artykuły / Felietony
Bodzentyn. Ach co to była za metropolia

Bodzentyn. Ach co to była za metropolia

Najchętniej błądzą w tych stronach miłośnicy koni. Niekoniecznie rumaków pod siodło, ale na pewno handlarze silnych jak byki perszeronów. Z całej Europy przybywają też do Bodzentyna, miłośnicy koniny, skupując od innych poczciwe siwki i kasztanki, które nadają się niestety już tylko pod nóż.

 
Artykuł dodano: 2025-03-27 | Autor: Ryszard Biskup
czytaj dalej
 
Bodzentyn

Bodzentyn

miejscowość

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.