Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Przedstawienie lwa na bodzentyńskim kirkucie

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Przedstawienie lwa na bodzentyńskim kirkucie

Tytuł zdjęcia: Przedstawienie lwa na bodzentyńskim kirkucie


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-12-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3886 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Przedstawienie lwa na bodzentyńskim kirkucie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Panie Mistrzu, już loguję się do poczty :-)

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-12-10  19:58:09
Macie rację, ale nie do końca :-). Z tym lwem na bodzentyńskim kirkucie. . Obydwa wytłumaczone starannie w tym wątku znaczenia wyrzeźbionego w kamieniu symbolu są jak najbardziej słuszne. Korona rabinacka ma - zazwyczaj - trochę inny kształt, podobny do koron zwieńczących zwoje Tory.... Tu akurat chodzi o to, że macewa ustawiona została na grobie ojca bogobojnego ojca rodziny. I nie wiem w dodatku panie Szymonie, czy dotarło to co naskrobałem w nocy szczędząć sobie przeznaczonego na wytchnienie snu, boś pan nie odpisał był.:-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2010-12-10  18:59:26
Jeszcze w sprawie widocznej na zdjęciu korony:) Wyjaśnienie tego symbolu tkwi w cytacie z Pirke Awot: "Są trzy korony: korona Prawa, korona kapłaństwa i korona władzy, ale korona dobrego imienia stoi wyżej od nich wszystkich". Płaskorzeźbę tą umieszcza się zatem między innymi na grobach rabinów czy osób darzonych dużym szacunkiem.

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-12-10  09:31:41
Ja też się przyłączę:) Lew - znak plemienia Judy, ludu Izraela, symbol potęgi, siły, wyzwolenia i odkupienia. Na nagrobkach nierzadko lwy podtrzymują koronę czy zwoje Tory. Przytoczmy tu fragment biblijnego cytatu: "Judo, młody lwie, na zdobyczy róść będziesz...".

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-12-10  08:50:58
Wtrącając się w dyskusję:) Symbolika ta najczęściej związana jest z imieniem zmarłego lub jego przymiotami za życia np.lew oznacza osobę o imieniu Jehuda Arie lub Lejb (w hebrajskim i jidysz  lew), albo kogoś silnego lub odważnego.

Autor: JureK   Dodano: 2010-12-09  23:16:12
Rysiek, to ja też czekam :-). Symbolika żydowskich macew zaledwie mi świata, ale do właściwej wiedzy jeszcze daleko. Z przyjemnością opublikuję coś na ten temat w serwisie. Zwłaszcza, że na jego stronach udokumentowanych zostało mnóstwo takich właśnie pięknych i symbolicznych zabytków.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-12-09  22:51:39
To czekam, czekam, niekoniecznie przez ręce Szymona - może być na priv :) A email o plagiatach był od Ciebie? Myślałam, że to spam jakiś (bo nadawca nieznany) i wyrzuciłam. A potem miałam awarię komputera, więc pewnie już teraz go nie znajdę, zeżarło mi pół dysku :(

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-12-09  22:27:23
Obiecałem - to przysiądę tej nocy i jutro wysyłam Szymonowi co trzeba. Oki ? Ale Ty nie odpisałaś mi jakie masz zdanie w kwestii wszechobecnych plagiatów :-). ps. Napisałem teraz Lubiąż - to taka miła rozrywka i chwila wytchnienia od tego czym zajmuję się na codzień. Symbolika macew to też taki skok w inną stronę....

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2010-12-09  22:20:23
Rysiek obiecywał mi kiedyś na łamach pk, że zrobi mały wykładzik o symbolicznym znaczeniu tych wszystkich rzeczy wyrzeźbionych na macewach - może to czas, żeby się przypomnieć ;)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-12-09  22:10:40
zobacz wszystkie komentarze w serwisie