Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BodzentynWłącz pokaz slajdów

Bodzentyn, św. Jan Nepomucen stojący przy Rynku Dolnym.
Bodzentyn, zaułek przy Rynku Dolnym.
Bodzentyn, ul. Kielecka.
Bodzentyn, ul. Kielecka.
Bodzentyn, nad Psarką.
Bodzentyn. Nad Psarką.
Bodzentyn,ul. Kielecka.
Bodzentyn ul. Kielecka.
Bodzentyn, ul Kielecka.
Bodzentyn, mogiła ? - pomnik przy ul. Kieleckiej.
Bodzentyn, mogiła ? - pomnik przy ul. Kieleckiej.
Bodzentyn, ul. Słoneczna.
Bodzentyn, zamek.
Bodzentyn, zamek.
Bodzentyn, zamek.
Bodzentyn, zamek.
Bodzentyn, zamek biskupów krakowskich.
Koty bodzentyńskie. Kot nr 2.
Koty bodzentyńskie. Kot nr 1.
Niebo nad Bodzentynem. 9 lutego 2016.
Bodzentyn, świętokrzyskie - Artykuły / Felietony
Bodzentyn. Ach co to była za metropolia

Bodzentyn. Ach co to była za metropolia

Najchętniej błądzą w tych stronach miłośnicy koni. Niekoniecznie rumaków pod siodło, ale na pewno handlarze silnych jak byki perszeronów. Z całej Europy przybywają też do Bodzentyna, miłośnicy koniny, skupując od innych poczciwe siwki i kasztanki, które nadają się niestety już tylko pod nóż.

 
Artykuł dodano: 2025-02-15 | Autor: Ryszard Biskup
czytaj dalej
 
Bodzentyn

Bodzentyn

miejscowość

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.