Zaloguj siê | Zarejestruj siê
 

Jezioro Wigry i Ordów. Moja wyspa

Wyspy zawsze kojarzy³y siê nam z jak±¶ tajemnic± i niedostêpno¶ci±. Ilekroæ przep³ywali¶my obok nich nieodmiennie intrygowa³o nas co te¿ kryj± w swoim wnêtrzu.

Instynkt odkrywcy by³ tak silny, ¿e nie potrafili¶my oprzeæ siê pokusie dobicia, o ile by³o to mo¿liwe, do wiêkszo¶ci z nich. Przedzieranie siê przez krzaki w g³±b l±du zawsze mia³o posmak przygody i wyzwala³o w nas ducha pierwszych podró¿ników. Pomimo tego, ¿e byli¶my ju¿ doros³ymi mê¿czyznami przez te parê chwil znów czuli¶my siê jak ch³opcy bawi±cy siê w Indian lub marynarzy.

Sk±pane w s³onecznych refleksach jezioro Wigry

Jezioro Wigry - w drodze na wyspê


Trudno dzi¶ zliczyæ, ile wysp odwiedzili¶my. Czê¶ci ich nazw ju¿ nawet nie pamiêtam. Jest jednak w¶ród odwiedzanych wysp ta jedna jedyna, której nigdy nie zapomnê. Nie zapomnê, gdy¿ co roku uporczywie i konsekwentnie na ni± powracam. Moja wyspa, moja enklawa, moja tajemnica – Ordów.

Wyspa Ordów

Ordów to trzecia co do wielko¶ci wyspa Wigier. Kszta³tem przypomina nieco ksiê¿yc lub rogalik. Mo¿na j± te¿ porównaæ do dzieciêcego balonika wygiêtego w ³uk, który w trzech czwartych wysoko¶ci zosta³ mocno ¶ci¶niêty niewidzialn± d³oni±. Obydwa krañce Ordowa s± bowiem trochê bardziej „napompowane” podczas gdy w ¶rodku utworzy³ siê w±ski przesmyk. Bywa³y lata, ¿e wêdkarze zamiast op³ywaæ wyspê dooko³a podp³ywali do owego przewê¿enia i po l±dzie przepychali ³ódkê na drug± stronê wyspy (w zale¿no¶ci od stanu wody w Wigrach szeroko¶æ przesmyku mala³a nawet do 10 metrów).

Naj³atwiej dop³yn±æ na Ordów od strony niedalekiego Bryzgla, choæ osobi¶cie polecam wybraæ siê na wyspê od strony Gawrych Rudy lub P³ociczna. £ódkê, kajak lub rower wodny najlepiej wypo¿yczyæ w O¶rodku Wypoczynkowym Kuratorium O¶wiaty po³o¿onym przy drodze z P³ociczna do Bryzgla lub w Kompleksie Turystycznym „U Jawora”, który znajduje siê tu¿ przy strudze ³±cz±cej jeziora Wigry i Okr±g³e.

Jezioro Wigry - wyspa Ordów widziana od strony Plosu Bryzglowskiego. Wigierski Park NarodowyJezioro Wigry - postój na Ordowie. Wigierski Park Narodowy

Wyspa Ordów widziana od strony Plosu Bryzglowskiego. Po prawej - postój na Ordowie


Zdecydowanie d³u¿sz± drogê do pokonania bêdziemy mieli wypo¿yczaj±c sprzêt p³ywaj±cy w O¶rodku Kuratorium. Po drodze bêdziemy musieli przep³yn±æ a¿ dwie bardzo d³ugie i w±skie zatoki Uklei i Wigierki. Startuj±c „U Jawora” do pokonania pozostanie nam jedynie po³owa tej ostatniej. Dlatego O¶rodek Kuratorium polecam przede wszystkim amatorom kajaków, a Jawor osobom, które chc± dostaæ siê na Ordów ³ódk± lub rowerem wodnym. W obu przypadkach droga w jedn± stronê nie powinna zaj±æ nam wiêcej ni¿ 1,5 godziny, i choæ wyruszaj±c z Bryzgla mogliby¶my znacznie j± skróciæ, z pewno¶ci± nie do¶wiadczyliby¶my tylu piêknych widoków.

Najbardziej malowniczy odcinek trasy rozpoczyna siê po miniêciu Pó³wyspu £asocha. Przed nami rozpo¶ciera siê w ca³ej okaza³o¶ci Plos Bryzglowski oraz najpiêkniejsze wigierskie zatoki: S³upiñska i Przew³okowa. Wielka woda zdaje siê nie mieæ koñca. Szeroko rozlane jezioro jest w tym miejscu widoczne na odcinku ponad 10 kilometrów. Co ciekawe nigdzie nie widaæ jakichkolwiek ¶ladów zabudowañ lub znaków dzia³alno¶ci cz³owieka. Tylko las i zielono-turkusowa woda. To bodaj¿e najwiêkszy tego typu akwen w Polsce ca³kowicie otoczony lasem.

Jezioro Wigry - grupa zwieszaj±cych siê brzóz przy pó³nocnym krañcu wyspy Ordów. Za drzewami widoczna ogromna przestrzeñ Plosu Bryzglowskiego. Wigierski Park Narodowy

Wyspa Ordów - przepiêkne brzozy rosn±ce tu¿ nad lustrem wody. Za nimi Plos Bryzglowski


Dodatkowo wra¿enie dziko¶ci potêguje fakt, ¿e na ca³ym jeziorze dostrzec mo¿emy zaledwie kilka ³ódek. Pomimo, ¿e warunki do ¿eglowania panuj± tu wy¶mienite, brak dogodnego skomunikowania wodnego Wigier z innymi jeziorami oraz bardzo restrykcyjna polityka dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego wobec przyjezdnych skutecznie odstraszaj± od tych terenów potencjalnych turystów. Pamiêtam têtni±c± ¿yciem Gawrych Rudê sprzed 15 lat i obecn±, w niczym tamtej nie przypominaj±c±. Zarastaj± zielskiem dawne pla¿e, znikaj± od lat nie u¿ywane drogi prowadz±ce w kierunku Pó³wyspu Wysoki Wêgie³ i Jeziora Bia³ego. Wielka szkoda, choæ nie da siê ukryæ, ¿e brak t³umu turystów dla wielu osób mo¿e byæ dodatkowym atutem dla którego warto tu przyjechaæ.

Dlaczego warto pop³yn±æ na Ordów

Ordów… P³yn±c od strony Gawrych Rudy wyspa ca³y czas widoczna jest przed dziobem. Nale¿y kierowaæ siê do jej lewego pó³nocnego krañca, czyli wybrzuszenia zwanego Rogiem Ordowa. Znajduje siê na nim niewielka pla¿a, nad któr± w fantazyjny sposób zwieszaj± siê dwie pochylone brzozy. Owa pla¿a jest jednym z najlepszych miejsc do k±pieli jakie znam. Na odcinku przesz³o 60 metrów woda siêga zaledwie do pasa, jest bardzo ciep³a i niezwykle krystaliczna. Mimo ¿e przy samym brzegu k³uj± w nogi liczne muszelki, niezwyk³y kolor wody oraz wspania³y widok na jezioro czyni± z tego miejsca jedyne w swoim rodzaju.

Jezioro Wigry - grupka brzóz przy pó³nocnym krañcu wyspy Ordów to jeden z najbardziej malownicznych zak±tków Suwalszczyzny. Wigierski Park NarodowyJezioro Wigry - Plos Bryzglowski. Po lewej Zatoka Przew³okowa. Wigierski Park Narodowy

Pla¿a na Ordowie. Po prawej widok z wyspy na Zatokê Przew³okow± i Plos Bryzglowski


Ordów… najbardziej malownicza pla¿a w Polsce, zwieszaj±ce siê nad wod± wiotkie brzozy, zapieraj±cy dech w piersiach widok na jezioro… Do pe³ni szczê¶cia potrzebna jest tylko s³oneczna pogoda i czas. Du¿o czasu. Na Ordów nie da siê bowiem wpa¶æ na chwilê. Niedosyt z takiego przelotnego spotkania móg³by byæ nie do zniesienia…

Do zobaczenia na Mojej Wyspie.

Autor: Szymon Naro¿niak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
¦wietny artyku³:) Koniecznie muszê tam pop³yn±æ:)_

Autor: Jacek Ejsmont  & nbsp;Dodano: 2022-03-13  02:01:32
Kilka dni temu na Wyspê mo¿na by³o przej¶æ, a nie pop³yn±æ :)

Autor: Joanna Siegel  & nbsp;Dodano: 2010-03-15  21:16:36

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziêkuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspania³y widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piêkne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

wiêcejKrainy i miejscowo¶ci

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zak±tków naszego kraju. Najwiêkszy bagienny obszar Europy ¦rodkowo-Wschodniej. Inny ¶wiat 180 km od Warszawy. £osie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozosta³e krainy i miejscowo¶ci

Wigry

Klasztorna matematyka
Zatoka s³upiañska
Zatoka s³upiañska
Zatoka s³upiañska