Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu

Tytuł zdjęcia: Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1009 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Romańskie drzwi z Płocka - gdyby to był oryginał, a nie kopia - uchodziłyby nie tylko za najcenniejsze arcydzieło romańskiego odlewnictwa w Polsce, ale byłyby też najstarszym zabytkiem sztuki rzeźbiarskiej. Fundatorem unikatowych wierzei jest płocki biskup Aleksander z Malone, który skorzystał z pośrednictwa arcybiskupa Wichmanna lokując zlecenie na wykonanie odlewu w Magdeburgu. Płockie drzwi to kwadratowe i dwie prostokątne kwatery. Na płytach umieszczone zostały sceny ze Starego i Nowego Testamentu, objaśniające przedstawienia inskrypcje i wyrzeźbione w ołowiu portrety. Fundatora, arcybiskupa Wichmanna i artysty, który wszystko to wykonał dla potomności. Oryginał został z Polski wywieziony co najmniej pięć wieków temu do Nowogrodu Wielkiego na Rusi, gdzie znajduje się do dzisiaj. Pomysł aby drzwi odzyskać i na powrót osadzić w Płocku pojawił się w okresie dwudziestoleci międzywojennego. Pomysł był, ale starania o odzyskanie arcydzieła miały skuteczność zerową. Inicjatywę zarzucono po pierwszej nieudanej próbie. Replikę drzwi - zresztą znakomitą - odlano w 1981 roku.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych