Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płock - kołatka z drzwi płockich

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Płock - kołatka z drzwi płockich

Tytuł zdjęcia: Płock - kołatka z drzwi płockich


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3419 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zagadka romańskich drzwi z Płocka, a właściwie losy romańskiego arcydzieła są tak zagmatwane i poplątane, że gordyjski węzeł to tylko niewinna kokardka. Pewne są niezaprzeczalne fakty. Drzwi zamówił biskup płocki Aleksander w połowie dwunastego wieku. W Magdeburgu. Zlecenie zostało wykonane przez mistrza Rinquinusa i jego pomocnika Waismunthema . Drzwi przetransportowano do Płocka i osadzono w głównym wejściu do katedry. Od piętnastego wieku brązowe kwatery - nawiasem mówiąc nie uporządkowane chronologicznie, ale pomieszane niczym talia kart - ozdabiają sobór świętej Sofii w Nowogorodzie Wielkim. Jak się tam znalazły ? Oto jest pytanie na które nie ma jednoznacznej i prawidłowej odpowiedzi! Najczęściej powtarzane są trzy ( sprzeczne, bo jak inaczej) wersje. Kto wie czy przypadkiem nie podczas zamieszek wojennych na Mazowszu i starć z Jaćwingami i Prusami drzwi ukradziono i wywieziono do Sigtuny. Ten szwedzki gród został splądrowany i złupiony przez Rusinów. Może wówczas piękny łup dostał się do stolicy Rusi ? Inna hipoteza próbuje udowodnić, że drzwi przepadły z Polski gdy na Mazowsze najechali prowadzeni przez księcia Mendoga Litwini. Można tak tłumaczyć zniknięcie odlewu znad Wisły, ale w jaki sposób drzwi znalazły się w cerkwi ? Pod ręka jest więc kolejne wyjaśnienie. Drzwi z Płocka nikt nie ukradł. Wspaniałe dzieło zostało dobrowolnie podarowane wielkiemu księciu Szymonowi, by zyskać jego przychylność. Jaki mieli w tym interes duchowni z płockiej katedry pozostaje kolejną mediewistyczną tajemnicą.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Światło pięknie podkreśla wszystkie detale a kolory rzeczywiście są wspaniałe. Dziękuję za cenną wiedzę na temat tej romańskiej perełki:)

Autor: Maria Szczerska   Dodano: 2012-01-06  22:53:36
Mhm - masz rację.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-06  11:58:54
Piękne zdjęcie dokumentujące. Ile szczegółów widać i barwy wiernie oddane ( przypuszczam, bo nie byłam). Super, malutka uwaga kompozycyjna, jeśli pozwolisz. Gdyby obciąć lewy kawałek figury odbiór byłby jeszcze lepszy.

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-06  11:27:47
zobacz wszystkie komentarze w serwisie