Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płock - kwatera z drzwi płockich

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Płock - kwatera z drzwi płockich

Tytuł zdjęcia: Płock - kwatera z drzwi płockich


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1314 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Osadzone w portalu wejściowym do płockiego sanktuarium brązowe drzwi dowodzą niebywałego kunsztu mistrza Riquinusa z odległego Magdeburga. Fundujący świątynię nad Wisłą biskup Aleksander doskonale wiedział komu zlecić robotę. Program artystyczny realizowany w odległej odlewni jest czytelny i jednoznaczny. Dwadzieścia cztery kwadratowe kwatery i dwa prostokątne zwieńczenia każdego skrzydła. Reliefy ma prosty, czytelną ikonografię. Każda kwatera odlewana była osobno a potem przytwierdzana na stałe do drewnianych ram. Każde skrzydło opatrzone jest kołatką, paszczą lwa z kółkiem do stukania. Wśród figuralnych postaci bez większego trudu odszukać można rzeźby symbolizujące fundatora. Mistrz Ringuinus musiał być dumny ze swojego dzieła, bo nie omieszkał gdzieś tam w rogu, przy okazji mniej ważnej sceny umieścić swoją maleńką sylwetkę i stosowną inskrypcję. Złożył w ten sposób swoje autorskie signum.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Patrzę z podziwem:)

Autor: Maria Szczerska   Dodano: 2012-01-06  22:54:38
zobacz wszystkie komentarze w serwisie