Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Wiatrak holenderski z Pacanowa
Kryty gontem wiatrak holenderski z Pacanowa, wybudowano w latach 1917-1919. Pracował on do roku 1954. Został zbudowany na planie ośmioboku. Jego unikatową konstrukcję posadowiono na dębowych podwalinach na podmurówce z kamienia polnego. Składała się z parteru i dwóch kondygnacji. Ściany wykonano w oparciu o budowę szkieletowo-ryglową, są szalowane deskami i pokryte gontem. Dach jest namiotowy o konstrukcji krokwiowej, kryty gontem. Czapę wraz ze skrzydłami obracano w stronę wiatru za pomocą dyszla. Mechanizmy wiatraka miały charakter napędowy i transmisyjny. W jego skład wchodzą dwa skrzydła, koło paleczne, pionowy wał sztorcowy, dwa poziome koła sztorcowe, dwa wrzeciona i dwa koła cewkowe.
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny) Dodano: 2011-10-22 17:32:33