Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Tytuł zdjęcia: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-10-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2796 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wiatrak rolkowy - tzw. paltrak - z Grzmucina Wiatrak z Grzmucina wybudowano w 1921 r., na zamówienie młynarza Józefa Jaszewskiego. Został wybudowany przez budowniczego młynów wietrznych niejakiego Paluszkiewicza, który w okolicy wzniósł jeszcze co najmniej dwa takie paltraki. Wiatrak z Grzmucina pracował do 1950 r. i jest jedynym zachowanym wiatrakiem rolkowym na Kielecczyźnie. Składał się on z nieruchomej podstawy, tworzącej kolistą podmurówkę z kamienia polnego, na której leży drewniany pierścień z dębowych desek, stanowiący podstawę szyny jezdnej, zwanej kranc". Oś obrotu wiatraka stanowi centralnie umieszczony niski pal, posadowiony na sześciu stalowych wózkach, poruszających się po szynie, na których opiera się krzyżulec z belek dębowych, z wczopowanymi słupami nośnymi szkieletowej konstrukcji budynku, uzupełnionej ryglami oraz poziomymi belkami trzech kondygnacji wiatraka. Budynek obracano do kierunku wiatru przy pomocy ręcznego kołowrotu z liną zwaną babą Mechanizm napędowy stanowiły: śmigi, wał skrzydłowy z kołem blatowym na trzeciej kondygnacji i pionowy wał z kołem bąklowym, przechodzący przez wszystkie kondygnacje. Na tej kondygnacji znajdowało się także urządzenie pomocnicze, zwane stawidło, czyli hamulec. Na drugiej kondygnacji zainstalowano trzy mlewniki, czyli założenia kamieni młyńskich, tzw. francuskich. W dolnej
Miejscowość: Tokarnia
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych