Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Tytuł zdjęcia: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-10-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2396 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Chałupa z Chrobrza Chałupa z Chrobrza pochodzi z ok. 1858 r. ze wsi wielodrożnicowej, charakterystycznej dla obszarów lessowych Kielecczyzny. Ciekawe rozwiązanie architektoniczne stanowi wejście usytuowane w szczycie. Układ pomieszczeń półtoratraktowy: sień z izbą kuchenną - izba - komora z wyjściem na podwórze. Kolejną nietypową cechą tego budynku jest wydzielenie kuchni w sieni. Według tradycji zajmowana ona była przez dziadków, czy byłych gospodarzy, po przekazaniu ziemi następcom, pomieszczenie nazywano dożywotką. Ściany oparto na konstrukcji sumikowo-łątkowej. Dach zbudowano czterospadowy, poszyty słomą, ułożoną w narożach schodkowo. Chałupa jest w całości bielona. We wszystkich pomieszczeniach znajdują się gliniane polepy. Urządzenia ogniowe są z kamienia i z gliny. W izbie znajduje się prosty trzon kuchenny z nalepą do palenia otwartego ognia i kowalskim dynarkiem oraz piec grzewczy z wnęką, w której było palenisko z blachami. W kuchence umiejscowiono trzon kuchenny z blachami. Chałupę zamieszkiwała uboga wielopokoleniowa rodzina wiejska, wyposażenie wnętrza jest bardzo ubogie i prymitywnie wykonane. Pod ścianą stoi duża prycza zbita z desek do spania, obok na skrzyni przyrząd do maglowania. Na stole ustawiono święte figurki w otoczeniu bibułkowych kwiatonów. W komorze stoją podstawowe narzędzia rolnicze, drewniana dzierza, grabie i cepy.
Miejscowość: Tokarnia
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych