Pojezierze Myśliborskie. Basztą i muremNiewiele jest takich miasteczek w Polsce. Pod względem malowniczości, historii i zabytków mogłyby spokojnie konkurować z podobnymi miejscowościami w Anglii, Hiszpanii, Niemczech czy Francji. Mogłyby, gdyby ktokolwiek wiedział, że istnieją. Artykuł dodano: 2025-03-14 | Autor: Szymon Narożniak czytaj dalej |
miejscowość
Mieszkowice to niewielkie miasteczko położone nad Jez. Mieszkowickim i wypływającą z niego rzeczką Kurzycą, przy linii kolejowej Szczecin - Kostrzyn.
Pierwsze ślady osadnictwa w tym regionie sięgają XI - XII w., kiedy to nad brzegiem jeziora w południowo-zachodniej części obecnego miasta znajdowała się osada słowiańska. Według legendy miał ją założyć Mieszko I, który podczas objazdu grodów nad Odrą upolował w tej okolicy dwa niedźwiedzie i tej okazji postanowił założyć tu gród obronny.
Obecne Mieszkowice sprawiają wrażenie zapomnianego miasteczka - choć staje tu pociąg, turyści nie docierają w te strony. Pusto, sennie i melancholijnie. Tymczasem warto je odwiedzić. Miasteczko zachowało założenia urbanistyczne z okresu średniowiecza oraz niską zabudowę, pochodzącą z XIX w. Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest jednak pełny wieniec murów obronnych, zbudowanych w XIII-XIV wieku z głazów narzutowych, a w górnej części z cegły (XV w.). Ich wysokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do 8 m.
Bardzo ciekawymi zabytkami są także zachowana Baszta Prochowa oraz kościół z XIV w.