Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» ?

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
?

Tytuł zdjęcia: ?


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-01-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2144 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Bryzgiel
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
 
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Miło mi,że przysporzyłem Ci zimowych wrażeń.Te "strzały" są szczególnie efektowne na dużym jeziorze np. takim jak Wigry.Lód o grubości 5 cm przy mroźnej pogodzie jest już zupełnie bezpieczny,choć dla pełnego bezpieczeństwa radzę poczekać aż będzie miał 10 .Pozdrawiam

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2012-01-30  13:19:22
Przed chwilą wróciłam znad oczka w lesie i muszę się z Tobą podzielić wrażeniami. Po raz pierwszy (bo do tej pory, jak byłam kiedykolwiek nad wodą w zimie to tafla pokryta była śniegiem) słyszałam ten dźwięk - coś niesamowitego!!! Serie z karabinu maszynowego odbijające się echem po lesie. Po pewnym czasie już wiedziałam, co to jest a i tak parę razy nieźle mnie wystraszyło! Widziałam te pęknięcia na kilkanaście cm w głąb, dalej na taflę bałam się wejść. Te torby foliowe również. Mam je utrwalone. Twoje mają choć grudki śniegu, u nas czysta tafla. Pozdrawiam i dziękuję za motywację do wyjścia w taki mróz.

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-30  12:48:15
Ps. jeśli masz ochotę zobacz moje lodowe wzorki w galerii przyroda lub u mnie w albumie Olsztyn :)

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-28  22:10:02
:) Zamarzniętą wodę sfotografowaną w słoneczny dzień rozpoznaję ale takich pęknięć na zdjęciu nie robiłam jeszcze.

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-28  21:37:45
To zdjęcie nazwałem na własny użytek "Stacja Kosmiczna".Pokazany jest na nim efekt pęknięcia lodu podobny do pęknięcia szkła.Tafla lodu na jeziorze podlega naprężeniom termicznym i stałym wielokierunkowym pęknięciom.Zdarza się to szczególnie często gdy lód nie jest pokryty śniegiem, a dzień jest słoneczny.Towarzyszy temu dość głośny efekt akustyczny.Pęknięcie i jego odgłos mogą biec od brzegu do brzegu jeziora.Nie osłabia to lodu bo miejsce pęknięcia natychmiast się zestala.Wiele lat wędkowałem z lodu i takie pęknięcia często przebiegały tuż koło mnie.Odczuwało się wtedy lekkie jego falowanie,podobne do trzęsienia ziemi.

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2012-01-28  20:48:26
To jest na pewno unikalne! Na zamarzniętej wodzie jakieś worki?

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-28  12:08:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie