Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m). Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).
Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień. Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.
Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne. Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.
Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Niesamowicie piękny widok :) :)
Autor: Elżbieta Dodano: 2012-10-30 15:42:19
Zaciekawiony twoim zdjęciem i opisem zjawiska Henryku odkryłem dzisiaj kwitnący lód na Łabuńce. Oczywiście nie na tak wielką skalę jak nad Wigrami II. Wygląda to jakby ktoś zostawił setki białych papierków na lodzie. Pozdrawiam:)
Tak jak już komentowałem to piewsze zdjęcie z kwitnącym lodem to powtarzam tutaj - KOSMOS :)
A czy masz zdjęcie takiej róży lodowej z bliska? Jak to wygląda w makro?
W osobistym kontakcie wygląda to rzeczywiście świetnie.Niestety zjawisko jest dość rzadkie.
"Kwiaty"powstają na gładkim,nie pokrytym śniegiem lodzie,przy niskiej temperaturze i odpowiednio wilgotny powietrzu.
Autor: Elżbieta Dodano: 2012-10-30 15:42:19