Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: WigryWłącz pokaz slajdów

W Puszczy Augustowskiej jesienią.
Puszcza Augustowska jesienią.
Jezioro Wigry w późnojesiennej kolorystyce
Początek zimy na Suwalszczyźnie.
Suchar IV, Wigierski PN
Suchar IV, Wigierski PN
Pierwszy lód
Jesienne Wigry.
Las nad Wiatrołużą
Nad Wiatrołużą, Wigierski PN
Wiatrołuża, Wigierski PN
W Zakatach nad Wigrami o poranku
Na Wigrach z...parasolem.
Jeszcze na wodzie.
Jeszcze na wodzie.
W oczekiwaniu na wędkarzy.
Wigry we wrześniu.
W Wigierskim Parku Narodowym.
Mgła nad Wigrami.
Pole biwakowe  Jastrzęby w Zakątach.
Wigry - Artykuły / Felietony
OSP Bryzgiel w akcji

OSP Bryzgiel w akcji (felieton)

Akcja Ochotniczej Straży Pożarnej z Bryzgla była jedną z najlepszych interwencji pożarniczych, jakie miałem okazję widzieć lub o jakich słyszałem. Ugaszenie płonącego stosu podkładów kolejowych zajęło strażakom zaledwie 20 minut i to od momentu zgłoszenia.

 
Artykuł dodano: 2025-02-14 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Wigry

Wigry

kraina

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.