Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zbiór trzciny na jeziorze Wigry.

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Zbiór trzciny na jeziorze Wigry.

Tytuł zdjęcia: Zbiór trzciny na jeziorze Wigry.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2014-03-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2794 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Corocznie wykaszane jest ok. 20 ha trzcinowisk na północnym i południowym akwenie Wigier, w rejonie miejscowości: Cimochowizna, Leszczewek, Stary Folwark, Tartak, Magdalenowo, Wigry, Czerwony Folwark, Rosochaty Róg, Mikołajewo, Czerwony Krzyż, Zakąty. Wycinanie roślin wykonywane jest w ten sposób, że obszary koszone i niekoszone na przemian się przeplatają - po obszarach koszonych pozostawiane są nieskoszone partie o podobnej długości. Tworzony jest w ten sposób mozaikowy ciąg siedlisk zapewniający korzystne warunki dla tarła dla ryb, a także dla bytowania ptactwa oraz innych zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. - z periodyku "Wigry " .
Miejscowość: Rosochaty Róg
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: ElaJ   Dodano: 2014-03-25  15:05:49
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2014-03-25  11:35:29
Reporter był na miejscu. Wspaniałe. Maluch robił kiedyś jako rodzinna limuzyna, teraz jako ciągnik... Serdeczności. ;)

Autor: borowiak   Dodano: 2014-03-25  10:37:13
zobacz wszystkie komentarze w serwisie