Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Wigierski Park Narodowy (WPN) w drugiej połowie lutego przeprowadził pierwsze po 30 latach odłowy stynki w jeziorze Wigry by sprawdzić, czy wzrosła populacja gatunku tej ryby. Odłowy trwały około tygodnia.
Stynka żyje w ławicach na znacznych głębokościach i potrzebuje wod bardzo czystych i dobrze natlenionych. Rybki te /10 cm długości/, o charakterystycznym zapachu świeżych ogórków są popularne na Mazurach i Suwalszczyźnie. Do połowów wykorzystuje się tzw. niewód stynkowy, który jest gęsty i przez to ciężki. Przeciąganie go pod lodem przez kilkaset metrów nie jest sprawą prostą: do wyciągnięcia sieci potrzeba około 10 osób". Na zdjęciu: rybacy w drodze na łowisko.
Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m). Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).
Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień. Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.
Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne. Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.
Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Samochód ciągnie: sanie z niewodem /i rybakami/,sanki na których zamocowane są kołowroty /baby/ i drąg do obracania kołowrotów.Niewód składa się z 2 skrzydeł,matni i kutla.Baby służą do przeciągania niewodu pod lodem przez kilkaset metrów.Wyciąganie sieci odbywa się ręcznie. W przeszłości do transportu sieci,ryb i innych elementów potrzebnych do łowienia tą metodą używano sań ciągniętych przez konie.Zdjęcia z połowu niewodem można obejrzeć na http://www.wigry.win.pl/kwartalnik/nr24_foto_tresc.htm.
Autor: Henryk Milewski Dodano: 2014-03-25 10:13:06