Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Probołowice - kościół pw.św.Jakuba Apostoła

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Probołowice - kościół pw.św.Jakuba Apostoła

Tytuł zdjęcia: Probołowice - kościół pw.św.Jakuba Apostoła


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2013-06-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1976 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W roku 1759 probołowicki kościół,stojący do dziś,"wystawił" ksiądz Jacek Kowalski,miejscowy proboszcz.Budowę poprzedziła rozbiórka starego obiektu,bowiem nowy powstał na tym samym miejscu.W roku 1842 wymieniono gontowe pokrycie kościoła.Pod koniec XIX stulecia wyremontowano podmurówkę podnosząc ją wyżej,wymieniono przyciesie.Po ostatniej wojnie dokonano kilku \"drobniejszych\" remontów wymieniono deski szalunków,odnowiono też polichromię. Kosciół ma ściany o konstrukcji zrębowej,ustawione na kamiennej podmurówce i wzmocnione lisicami.Nad prezbiterium wykonany jest strop zaokrąglony po bokach,w nawie pozorne sklepienie zwierciadlane - w nawach bocznych kształtem zbliżone do ćwierćkolebki.Wnętrze kościoła jest bogato polichromowane.Na ścianach unikalna polchromia na płótnie. Obecna dzwonnica wybudowana została w 1852 roku,posiada konstrukcję słupowo-ramową.
Miejscowość: Probołowice
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych