Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fronton kościoła w Konecku

Galeria: Koneck Włącz pokaz slajdów

 
Fronton kościoła w Konecku

Tytuł zdjęcia: Fronton kościoła w Konecku


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-03-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1039 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Obecny kościół pw. św. Prokopa w Konecku (woj. kujawsko-pomorskie), powstał w 1902 r., z inicjatywy proboszcza  ks. Kajetana Książkowskiego, gdyż poprzedni obiekt pod koniec XIX wieku spłonął w wyniku pożaru (zresztą nie pierwszy to raz). Tę decyzję poparli parafianie i mocno zaangażowali się w budowę. Wydatną pomoc w tym zakresie udzieliła rodzina Sulimierskich  to koneccy kolatorowie. W 1909 r. nowa świątynia została konsekrowana przez biskupa diecezji kujawsko-kaliskiej  Stanisława Zdzitowieckiego. Podczas trwania II wojny światowej nie odprawiano w nim żadnych mszy św., gdyż Niemcy zamienili kościół na magazyn zbożowy, a na kościelnej wieży zainstalowali stanowisko ogniowe. Trzy duże dzwony, jakie były tu zainstalowane wcześniej, okupanci wywieźli (zapewne zostały przetopione, aby z tego surowca wytworzyć dla swojej armii uzbrojenie); zniszczyli też kościelne paramenty liturgiczne. Po zakończeniu okupacji, Polacy usunęli zniszczenia, które zaistniały wskutek ingerencji Niemców i oddano świątynię do użytku wiernych. W latach 1960-1972 przeprowadzono remont wieży, wymieniono pokrycia dachu na nawach bocznych, wymalowano wnętrze i wymieniono posadzkę (położono terakotę), ale dopiero w latach 1989-1990, zmieniono pokrycie dachu na samej wieży. Na zdjęciu: Fronton kościoła, czyli główne wejście do jego wnętrza.
Miejscowość: Koneck
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Koneck

KONECK jest wiejską gminą, leżącą obecnie w woj. kujawsko-pomorskim. Wcześniej,  od 1950 r., należał do woj. bydgoskiego, a od 1975 r. do woj. włocławskiego. Ale historia tej miejscowości, tak na dobre, zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

W wieku XI i XII  wchodziła w skład kasztelani włocławskiej. Ale gdy na Kujawach Brzeskich powstało województwo brzesko-kujawskie  w jego skład wszedł także Koneck i taki stan przetrwał do XV w. W okresie zaborów, był pod panowaniem Prus, a okres od 1807 r. do 1815 r., a więc za czasów wojen napoleońskich przynależał do Księstwa Warszawskiego. Jednak z chwilą utworzenia Królestwa Polskiego (1815 r.), przeszedł pod zabór rosyjski w Guberni Warszawskiej. Gdy zakończyła się I wojna światowa, Koneck, wspólnie z innymi miejscowościami, tworzył woj. warszawskie, ale w 1938 r., przypisano tę miejscowość do woj. pomorskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fronton kościoła w Konecku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych