Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Data budowy

Galeria: Koneck Włącz pokaz slajdów

 
Data budowy

Tytuł zdjęcia: Data budowy


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-03-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1155 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Chociaż kościół w Konecku (woj. kujawsko-pomorskie) istniał już w XIV wieku (wtedy to rodzina Koneckich ufundowała dla wsi pierwszą świątynię (a pierwsza wzmianka o tym fakcie pojawiła się już w 1326 r.), to był to tylko drewniany obiekt. Kolejny, także drewniany kościół, tym razem z pieniędzy fundacji ówczesnego kolatora parafii  Łukasza Grabskiego, wybudowano w 1577 r., ale podczas konsekracji przez bpa Stanisława Karnkowskiego w 1581 r., kościołowi nadano nowe wezwanie  św. Stanisława. Obiekt jednak spłonął w 1725 r., a trzy lata później zbudowano kolejną świątynię, jednak także z drewna, ale wówczas przywrócono dawne wezwanie  św. Prokopa. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że do powstania świątyni przyczyniła się wielce Helena z Walewskich Grabska oraz jej syn Józef  jedni z najbogatszych mieszkańców tej wsi. W XIX wieku, gdy cała wieś płonęła, czerwony kur nie ominął świątyni. Ale mieszkańcy, chociaż musieli przywracać swoje gospodarstwa do zasiedlenia, to z inicjatywy Kajetana Książkowskiego, przy wydatnej pomocy rodziny Sulimierskich, w miejscu spalonego, podjęli się budowy, tym razem murowanego kościoła. Był to rok 1902 i ta data widnieje na północnej ścianie obiektu (na zdjęciu).
Miejscowość: Koneck
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Koneck

KONECK jest wiejską gminą, leżącą obecnie w woj. kujawsko-pomorskim. Wcześniej,  od 1950 r., należał do woj. bydgoskiego, a od 1975 r. do woj. włocławskiego. Ale historia tej miejscowości, tak na dobre, zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

W wieku XI i XII  wchodziła w skład kasztelani włocławskiej. Ale gdy na Kujawach Brzeskich powstało województwo brzesko-kujawskie  w jego skład wszedł także Koneck i taki stan przetrwał do XV w. W okresie zaborów, był pod panowaniem Prus, a okres od 1807 r. do 1815 r., a więc za czasów wojen napoleońskich przynależał do Księstwa Warszawskiego. Jednak z chwilą utworzenia Królestwa Polskiego (1815 r.), przeszedł pod zabór rosyjski w Guberni Warszawskiej. Gdy zakończyła się I wojna światowa, Koneck, wspólnie z innymi miejscowościami, tworzył woj. warszawskie, ale w 1938 r., przypisano tę miejscowość do woj. pomorskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Data budowy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych