Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dukla - pomnik nagrobny Amalii Mniszech

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Dukla - pomnik nagrobny Amalii Mniszech

Tytuł zdjęcia: Dukla - pomnik nagrobny Amalii Mniszech


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-12-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5055 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Amalia Mniszech, córka potężnego, żeby nie powiedzieć wszechmocnego, doradcy i ministra króla Augusta III Henryka Brühla żyła krótko bo tylko trzydzieści sześć lat. Ale tego co dokonała, w jakich aferach brała udział, ile namotała intryg wystarczyłoby na kilka conajmniej, nie tylko szlacheckich, zresztą żywotów.... Dość powiedzieć, że Biała Dama z Dukli nie tylko znała conajmniej pięć języków obcych, ale w każdym miała coś do powiedzenia ! A swoje najmłodsze lata spędziła aktywnie na królewskich dworach w Dreźnie, Paryżu i Wiedniu. Wcale nie była tam cichą panienką z fraucymeru, przeciwnie, całkiem przeciwnie. Co wyczyniała poczytać można w diariuszach i sztambuchach. Zapewniam, że jest to lektura raczej dla grzesznych panienek. Gdy zmarł król August III Sas, Amalia  już jako marszałkowa, bo wcześniej zdołała szczęśliwie poślubić rozkochanego urodzie młodej damy Jerzego Augusta Mniszcha, nadwornego marszałka koronnego, opuściła ( aczkolwiek niechętnie) miłą sercu Saksonię i zjawiła się najpierw w Warszawie, a później w Dukli. Przywykła do miłosnych afer, przekonana o potędze podstępu i prowokacji doprowadziła do niebywałych nad Wisłą i Wisłokiem intryg. Diabli wiedzą czy słusznie, ale przecież przypisano jej inspirację kilkudziesięciu mniejszych i większych sprawek, w tym nieudanego, przeprowadzonego gdzieś w okolicach Dukli, zamachu na pierwszą żonę młodziutkiego, bo siemnastoletniego zaledwie Szczęsnego Potockiego, Gertrudę z Komorowskich. Mniszchowie i Potoccy wymyślili bowiem, że Szczęsny Potocki będzie idealnym mężem dla dziewiętnastoletniej córki Amalii  Józefiny. A dwie połączoine przez mariaż fortuny nabiorą znaczenia o randze nie tylke polskiej co europejskiej. Początkowo ambitne plany spaliły na panewce, ale z czasem zostały zrealizowane. Józefina została przecież żoną magnata, ale stało się to nie za życia, ale prawie dwa lata po śmierci Amalii, gdy przmierzany na męża Szczęsny Potocki został wdowcem. Amalia Mniszech rozstała się z tym światem w 1772 roku. Rodzina okrzyknęła, że zgon spowodowała nieuleczalna w tamtych latach gruźlica. Ludzie z dworskich kęgów wiedzieli jednak swoje i jak Polska szeroka i długa, ze zgrozą szeptali po kątach, że na tamten świat Biała Dama wyprawiła się po zażyciu skutecznej trucizny.....
Miejscowość: Dukla
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: barok  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
zaczytałam się...dziękuję za ciekawe informacje!pozdrawiam :0)

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-12-14  08:24:41
Jerzy August Mniszech musiał być mocno zadurzony w swojej pięknej żonie. Jan Obrocki ze Lwowa otrzymał zlecenie na wyrzeźbienie sarkofagu w miesiąc po śmierci Amalii. W 1773 roku pomnik był gotowy i ustawiony w bocznej kaplicy w Dukli. Zachwycające są kartki w brewiarzu,pociągnęte śmiałym sztychem dłuta - zda się - przerzucane przy nieśpiesznej lekturze. Pozdrowienia.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2011-12-13  21:05:10
pasjonujący opis i świetny pomnik - jakby sobie pani Amalia przysnęła przy czytaniu książki...

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-12-13  20:10:05
zobacz wszystkie komentarze w serwisie