Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kościół z Rogowa Barokowy kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa n. Wisłą z 1763 r. stanowi centrum zespołu budynków sakralnych na terenie małego miasteczka. Fundatorem kościoła był dziedzic Rogowa, podkanclerzy wielki koronny, późniejszy biskup przemyski Michał Wodzicki. Wcześniej jego staraniem powstał w Rogowie szpital i wspomniany kościół wzniesiono jako kaplicę szpitalną. Jest jedynym kościołem szpitalnym, jaki przetrwał na Kielecczyźnie. Kościół orientowany, jednonawowy z nawą prostokątną i węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Z prawej strony do prezbiterium przylega zakrystia, a do nawy niewielka kruchta osłaniająca boczne wejście. Ściany wieńcowe z drewna modrzewiowego, na dębowych przyciesiach. Dach nad nawą ma oryginalną więźbę krokwiowo - płatwiową, dwuspadowy, kryty gontem, z. okapem wykończonym szerokim profilowanym gzymsem. Szczególnej uwadze polecamy wnętrze kościoła z trzema ołtarzami i polichromowanym pseudosklepieniem. Plafon w prezbiterium przedstawia scenę koronacji Najświętszej Marii Panny, w nawie walkę Michała Archanioła z szatanem. Polichromie zostały odrestaurowane w 1864 r. przez Rudolfa Marusieńskiego, malarza z Wiślicy. Istotną rolę we wnętrzu kościoła odgrywa tęcza - belka tęczowa z barokowym krzyżem z postacią Chrystusa - belka wygięta łukowato ok. 1,5 m ku górze jest wyciosana z jednorodnego modrzewiowego pnia. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Śnieżnej z XVII w. Kościół konsekrowany w 2002 roku pełni obecni funkcje sakralne na terenie skansenu.
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2011-10-15 20:34:52