Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu

Galeria: Płock Włącz pokaz slajdów

 
Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu

Tytuł zdjęcia: Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1033 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Romańskie drzwi z Płocka - gdyby to był oryginał, a nie kopia - uchodziłyby nie tylko za najcenniejsze arcydzieło romańskiego odlewnictwa w Polsce, ale byłyby też najstarszym zabytkiem sztuki rzeźbiarskiej. Fundatorem unikatowych wierzei jest płocki biskup Aleksander z Malone, który skorzystał z pośrednictwa arcybiskupa Wichmanna lokując zlecenie na wykonanie odlewu w Magdeburgu. Płockie drzwi to kwadratowe i dwie prostokątne kwatery. Na płytach umieszczone zostały sceny ze Starego i Nowego Testamentu, objaśniające przedstawienia inskrypcje i wyrzeźbione w ołowiu portrety. Fundatora, arcybiskupa Wichmanna i artysty, który wszystko to wykonał dla potomności. Oryginał został z Polski wywieziony co najmniej pięć wieków temu do Nowogrodu Wielkiego na Rusi, gdzie znajduje się do dzisiaj. Pomysł aby drzwi odzyskać i na powrót osadzić w Płocku pojawił się w okresie dwudziestoleci międzywojennego. Pomysł był, ale starania o odzyskanie arcydzieła miały skuteczność zerową. Inicjatywę zarzucono po pierwszej nieudanej próbie. Replikę drzwi - zresztą znakomitą - odlano w 1981 roku.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Płock

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Płock - kwatera z rzeźbą Ucieczka do Egiptu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych