Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płock - kwatera z drzwi płockich

Galeria: Płock Włącz pokaz slajdów

 
Płock - kwatera z drzwi płockich

Tytuł zdjęcia: Płock - kwatera z drzwi płockich


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1303 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Osadzone w portalu wejściowym do płockiego sanktuarium brązowe drzwi dowodzą niebywałego kunsztu mistrza Riquinusa z odległego Magdeburga. Fundujący świątynię nad Wisłą biskup Aleksander doskonale wiedział komu zlecić robotę. Program artystyczny realizowany w odległej odlewni jest czytelny i jednoznaczny. Dwadzieścia cztery kwadratowe kwatery i dwa prostokątne zwieńczenia każdego skrzydła. Reliefy ma prosty, czytelną ikonografię. Każda kwatera odlewana była osobno a potem przytwierdzana na stałe do drewnianych ram. Każde skrzydło opatrzone jest kołatką, paszczą lwa z kółkiem do stukania. Wśród figuralnych postaci bez większego trudu odszukać można rzeźby symbolizujące fundatora. Mistrz Ringuinus musiał być dumny ze swojego dzieła, bo nie omieszkał gdzieś tam w rogu, przy okazji mniej ważnej sceny umieścić swoją maleńką sylwetkę i stosowną inskrypcję. Złożył w ten sposób swoje autorskie signum.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Płock

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Płock - kwatera z drzwi płockich
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Patrzę z podziwem:)

Autor: Maria Szczerska   Dodano: 2012-01-06  22:54:38
zobacz wszystkie komentarze w serwisie