Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» na słowiańskiej góry szczycie

Galeria: Masyw Ślęży Włącz pokaz slajdów

 
na słowiańskiej góry szczycie

Tytuł zdjęcia: na słowiańskiej góry szczycie


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2014-12-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1774 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ***Góra Ślęża (dawniej także nazywana Sobótką, niem. Zobtenberg - Góra Sobótka)  jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polskich. *** Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego wyrazu ślęg ("wilgoć, mokrość, mokra pogoda, błoto"), który oznacza miejsca podmokłe i spowite często mgłą. ***Piękna na tle pogodnego nieba, straszna w czasie burz była w dawnych wiekach miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawana za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Początki kultu sięgają epoki brązu (700 r. p.n.e.), a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany był z osadnictwem celtyckich Bojów. Pod koniec IV w. p.n.e. grupy Bojów założyły sanktuarium na górze Ślęży. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu - kult solarny. Pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i równie tajemniczych kamiennych wałów usypanych wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy. Góra Ślęża jeszcze w XI w. słynęła z pogańskich praktyk religijnych. Jednym z nich było starosłowiańskie święto Kupały, święto radości i pojednania, którego centralnym punktem jest palenie ogniska zwanego Sobótką, związana jest z Górą Ślężą, obchodzone w okresie najdłuższego dnia, znane jeszcze dziś w Polsce pod nazwą "Sobótki". (http://www.sleza.sobotka.net/index.php?go=21)

Masyw Ślęży

Masyw Ślęży (niem. Zobtengebirge) (332.13)  najbardziej na północ wysunięty fragment Przedgórza Sudeckiego, wraz z nim należący do geograficznej podprowincji Sudetów. Masyw jest także najwyższym wzniesieniem Przedgórza Sudeckiego (szczyt Ślęży ma wysokość 718 m n.p.m.). Przewyższa otaczające go równiny o ponad 500 metrów, stąd wydaje się niezwykle monumentalny. Przy dobrej widoczności widoczny jest ze Wzgórz Trzebnickich, a także ze Śnieżnych Kotłów, Śnieżki, Śnieżnika, Keprnika i Vozki. Masyw przypomina nieco rozczłonkowaną i zdeformowaną literę Y, można w nim wyróżnić trzy wyraźne części: od północy ku południowi, pomiędzy Sobótką, a przełęczą Tąpadła, wznosi się Ślęża z Wieżycą (nazywana niekiedy Górą Kościuszki), Gozdnicą i Stolną, na południe od przełęczy Tąpadła znajduje się Radunia, drugi co do wysokości szczyt Masywu, a na północny wschód od niej, od Przełęczy Słupickiej przez Przełęcz Sulistrowicką aż po kulminację Gozdnika ciągnie się pasmo niewysokich Wzgórz Oleszeńskich, na południowy zachód od Raduni znajduje się trzecia co do wysokości góra masywu, Czernica (481 m n.p.m.), w zboczach której istnieją ślady szybów kopalni chromitu z przełomu XIX i XX wieku,w tym samym kierunku od Raduni leżą nieco odosobnione niewielkie Wzgórza Kiełczyńskie z najwyższym szczytem Szczytną. Masyw Ślęży znajduje się 34 km na południowy zachód od Wrocławia. Od zachodu przylega do niego Równina Świdnicka, od północy i wschodu Równina Wrocławska, natomiast od południowego zachodu Kotlina Dzierżoniowska.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Możesz spokojnie robić :) na razie się tam nie wybieram :) może jesienią, ale to nic pewnego :( jeśli będę planowała wyślę gołębia z wiadomością :) Pozdrawiam !

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-12-27  22:09:25
Kamień spadł mi z serca! Bałem się że już nigdy nie zrobię grilla na szczycie ;) Pozdrawiam serdecznie!

Autor: Artur74   Dodano: 2014-12-27  22:03:22
Arturze, nie podpadniesz :) może gdybym nie właziła na tę górę z aparatem łaskawszym okiem popatrzyłabym na grillowanie :) ta stronka , z której czerpałam wiadomości podaje również info o hucznych komersach " Odbywały się komersy od 1812 roku które trwały trzy  cztery dni: towarzystwo wyjeżdżało spod uniwersytetu wozami, pierwszy nocleg przypadał w gospodzie w Mirosławicach lub w Sobótce, drugiego dnia na jej rynku świętowano, odgrywając różne spektakle, trzeciego dnia przed świtem z pochodniami wyruszano na szczyt góry. Władze pruskie po około 30 latach zaczęły studenckie rajdy (dzisiejsze określenie) ograniczać, w obawie przed politycznymi wystąpieniami. :) :) :)

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-12-27  21:50:43
Nie wiem czy nie podpadnę ale też zdarzało mi się tam opalać i nawet grillować ;( W szkolnych czasach zdarzały mi się wagary- pociąg z Wrocławia do Sobótki- bieg na szczyt- złapanie oddechu- powrót! Kultowy niedźwiadek wiele w życiu widział, próbowano mu nawet przypisać germańskie pochodzenie. Stare ryciny też pokazują że bawiono się w dawnych czasach na szczycie. Zdjęcie wspaniałe!

Autor: Artur74   Dodano: 2014-12-27  20:57:18
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2014-12-27  18:30:34
Za życzenia pięknie dziękuję i odwzajemniam. Też byłam na szczycie. Ślęża jest wspaniała , ale zakazałabym organizowania tam pikników. Ludzie kiełbaski tam smażą (np. przy kultowej rzeźbie), opalają się -jak gdyby innych miejsc nie było. Całą atmosferę Ślęży przez to psują.

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-12-27  15:47:01
Piękna i tajemnicza góra,byłam na szczycie zdobywając Koronę Gór Polski.Pomyślności w Nowym Roku życzę.

Autor: Irena Z   Dodano: 2014-12-27  15:36:25
zobacz wszystkie komentarze w serwisie