Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jest to chyba najcenniejszy zabytek romański na ziemi konińskiej. Według tradycji postawiony został na miejscu pustelni św. Mateusza, jednego z Pięciu Braci Męczenników. Początki świątyni datowane są na przełom XII i XIII w. Kościół był trzykrotnie rozbudowywany. Przebudowa po pożarze w początkach XVIII w. zatarła wiele elementów romańskich i gotyckich. W wieku XIX świątynia została wydłużona w kierunku zachodnim. Pierwotne wejście do kościoła odkryto podczas prac remontowych w 1999 r. Odsłonięto wtedy pozostałości romańskiego portalu w południowej części świątyni. Nad nim, we fragmencie gotyckiego muru, Godziemba - herb rodziny Lubrańskich, właścicieli dóbr kazimierskich w XVI w. Wtedy to nastąpiła pierwsza rozbudowa kościoła. Wszystkie trzy fazy ingerencji budowniczych są łatwo dostrzegalne w zewnętrznych murach.
Kazimierz Biskupi, to wieś położona w powiecie konińskim, w gminie Kazimierz Biskupi. Jest to Ośrodek kultu Pięciu Braci Męczenników.
Prawdopodobnie wieś została założona przez Kazimierza Odnowiciela w połowie XI wieku. Od jego imienia miejscowość posiada pierwszy człon nazwy. Drugi człon nazwy tj."Biskupi" wiąże się z rządami biskupów lubuskich, którzy od 1237 roku byli właścicielami Kazimierza. Kiedyś Kazimierz Biskupi był miastem, a było to w latach 1287 - 1870.