Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Droga

Galeria: Trzeszczany Włącz pokaz slajdów

 
Droga

Tytuł zdjęcia: Droga


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2011-05-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2207 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Droga Niemiłowany idę drogą, Idę sam jeden - bez nikogo, Pełen żałości i goryczy Idę bez celu sam i niczyj. Złe niepokoje serce pieką, Dom niedaleko, lecz daleko, A ja tak smutnie i ubogo Idę bez celu, idę drogą, I niepotrzebny już nikomu Idę i wracam - nie do domu. Ileż mi życia pozostało? Nie wiem. Za dużo czy za mało? Śnieg jest na prawo i na lewo, Na lewo słup, na prawo drzewo, A ja tak idę sobie drogą Niemiłowany przez nikogo. Nikt mnie nie żegnał, nikt nie czeka, I wisi ciemność niedaleka, A ja, czekając aż się zmierzchnie, Idę - poeta! Jak to śmiesznie... Jan Brzechwa
Miejscowość: Trzeszczany
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: drogi  
Schowaj mapę

Trzeszczany

Według jednej z wielu legend, dawniej Trzeszczany otaczał z trzech stron las, tworząc jakby trzy ściany. Stąd prawdopodobnie miejscowość ta nosiła nazwę Trzyściany. W późniejszym okresie nazwa ta została przekształcona na Trzeszczany.

W 1441 roku odnotowano, iż występował Jakub i Piotr, bracia z Trzeszczan. Przed 1468 rokiem powstała we wsi parafia łacińska. Rejestr poborowy z 1531 roku notował w Trzeszczanach l i 1/2 łana użytków i młyn o 1 kole. W 1630 roku zanotowano we wsi epidemię wywołaną przez morowe powietrze.

W 1717 roku Trzeszczany należały do Michała Potockiego, a w 1789 roku wieś na publicznej licytacji nabyła Dominika Wyżga (APZ, Akta hipoteki Trzeszczany). W 1843 roku majątek odziedziczyła przyrodnia siostra Dominiki Wyżgi - Feliksa z Bełżeckich Estko, a następnie w spadku po matce otrzymała w 1856 roku Władysława Estko, zamężna za Maurycego Załuskiego.

Dominika Wyżga wybudowała w Trzeszczanach pałac piętrowy murowany, kryty gontem i założyła park krajobrazowy. Spis z 1827 roku notował miejscowość w powiecie hrubieszowskim i parafii Trzeszczany. Liczyła wówczas 66 domów i 428 mieszkańców. W 1868 roku dobra Załuskich liczyły 2717 mórg powierzchni, w tym 36 mórg ogrodów. Obok pałacu istniał także spichlerz murowany piętrowy, oficyna drewniana, prawdopodobnie rządcówka, cztery stodoły drewniane, dwie owczarnie murowane, chlewiki, studnie, domy dla służby folwarcznej, browar, karczma, młyn wiatrowy, kuźnia.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Droga
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Skromnie dziekuję, za tak cudowne komentarze, może jeszcze będzie okazja podziękować serdeczniej.:) Pozdrawiam

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2011-05-09  22:07:02
Sielski, wiosenny widok, którego uzupełnieniem jest piękny w swojej prostocie, głęboko poruszający wiersz. W czasie spaceru drogą poeta wyraża swoją samotność, opuszczenie, żal, smutek, niepewność, bezdomność, mimo tego, że dom jest blisko. Ja ostatnio również znalazłam piękną refleksję, której tematem jest droga. Jej autorem jest szwedzki pisarz P.F. Idling: "Droga. Kiedy byłem mały, zdawało mi się, że prowadzi z jednego miejsca do drugiego, że się zaczyna i kończy w określonych miejscach. Później zrozumiałem, że to nie tak. Droga prowadzi do nowych dróg. Wszystkie drogi są ze sobą powiązane. Tworzą wielkie okręgi. Obiegi. Jeśli się podróżuje dostatecznie daleko, staje się jasne, że droga prowadzi do siebie samej."

Autor: Magdalena Jachura   Dodano: 2011-05-07  18:55:26
Dobre zdjęcie i prześwietny komentarz ....

Autor:    Dodano: 2011-05-05  05:38:26
Zazdroszczę Ci tych widoków, u mnie takich nie ma...

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2011-05-04  11:33:16
zobacz wszystkie komentarze w serwisie