Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zagórz - ruiny klasztoru karmelitów bosych

Galeria: Zagórz Włącz pokaz slajdów

 
Zagórz - ruiny klasztoru karmelitów bosych

Tytuł zdjęcia: Zagórz - ruiny klasztoru karmelitów bosych


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4042 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Upadek klasztoru w Zagórzu spowodował splot przypadkowych nieszczęść i zawirowania polityczne epoki. Ziemie należące do szlacheckiej Polski zostały zagarnięte przez Habsburgów co umożliwiło Austriakom bezpardonowe wprowadzenie restrykcji dyktowanych przez kodeksy i zarządzenia cesarza Józefa II. Na domiar złego w kolejnym, tym razem już XIX wieku, doszło do katastrofy. Zarządzający majątkiem klasztornym przeor wdał się w awanturę i kłótnię z jednym z powierzonych swojej jurysdyce braci zakonnych. Ten nie zważając na złożone śluby, za nic mając posłuszeństwo wobec przełożonych, 26 listopada 1822 rozniecił był w stosownym miejscu ogień i cały klasztor stanął w płomieniach. Dziewięć lata później zakonników wypędzono do klasztorów w Lwowie i Przeworsku.
Miejscowość: Zagórz
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: klasztory ruiny  
Schowaj mapę

Zagórz

Zagórz jest znany wśród turystów jako przystanek końcowy relacji Polska-Bieszczady. To tutaj zatrzymują się pociągi z naszych największych miast. Nie jest punktem docelowym wycieczkowiczów, warto jednak pozostać w nim chwilę, ponieważ zachowało się tu kilka ciekawych zabytków.

W Zagórzu zobaczymy nieliczne XIX-wieczne domy małomiasteczkowe, cerkiew z 1836 r., XVIII-wieczny kościół, a nawet ślady szańca konfederatów barskich. Przy granicy miasteczka znajduje się za to prawdziwy rarytas, czyli czarujące XVIII-wieczne ruiny kościoła i klasztoru karmelitów bosych. Do dziś zachowały się, a raczej częściowo przetrwały pożar, jaki miał miejsce w 1822 r., kościół p.w. Zwiastowania NMP, fragmenty murów obronnych, budynku wozowni, szpitala i pomieszczenia dla gości.

Historia Zagórza
burzliwą nie była, jednak i tu miały miejsce niechlubne wydarzenia, o których warto pamiętać. Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali 10 000 Żydów przetrzymywanych wcześniej w założonym na terenie fabryki w Zasławiu (dziś dzielnicy Zagórza) obozie. A do ciekawostek należy fakt, że Zagórz, w porównaniu z innymi bieszczadzkimi miejscowościami, otrzymał prawa miejskie dość późno, bo dopiero w 1977 r. Wcześniej był pod względem administracyjnym dzielnicą Sanoka.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zagórz - ruiny klasztoru karmelitów bosych
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Miło się ogląda zdjęcia okraszone ciekawymi opisami:)

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2011-12-14  15:28:56
zobacz wszystkie komentarze w serwisie