|
Przede wszystkim, kijki ułatwiają wchodzenie pod górę, ponieważ podnoszą tempo marszu i zmniejszają uczucie zmęczenia związane m.in. z dźwiganiem ciężkiego bagażu. Pomagają także utrzymywać równowagę przy trudnych przejściach, np. po stromych, śnieżnych i kamienistych zboczach lub brodach rzecznych. Ich ogromną zaletą jest również to, że minimalizują prawdopodobieństwo urazu w trudnym terenie. Skutecznie odciążają kolana, kręgosłup oraz staw skokowy i biodrowy. Jednocześnie, kijki bardziej angażują do pracy mięśnie rąk, co może być dość mocno odczuwalne na początku wędrówki.
Przy wyborze kijów do trekkingu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- waga - powinny być dosyć lekkie,
- obecność taśmy na nadgarstek – jej zadaniem jest ochrona przed zgubieniem kijków,
- budowa rączki - powinna dobrze leżeć w dłoni i nie ślizgać się. Specjaliści zwykle polecają komfortowe rączki piankowe, ponieważ są wytrzymałe, dobrze niwelują drgania i lepiej odprowadzają pot i wilgoć. Mają je m.in. kijki trekkingowe Trail Pro Black Diamond, dostępne w sklepie turystycznym www.e-horyzont.
- zewnętrzna blokada – sprawia, że kijki są łatwe w użytkowaniu nawet w złych warunkach atmosferycznych oraz mniej podatne na skracanie się pod obciążeniem,
- wymienne groty i talerzyki – do kijów powinny być dołączone gumowe nakładki do chodzenia po utwardzonym terenie i talerzyki do chodzenia po śniegu.
W górach wysokich kijki trekkingowe są wręcz niezbędne |
Długość kijów trekkingowych dobieramy do swojego wzrostu, według następujących wytycznych:
Wzrost Zalecana długość kijów do trekkingu
Poniżej 154cm 100cm
154cm – 171cm 110cm
172cm – 182cm 120 cm
Powyżej 183cm 130cm
Ogromną wygodą i ułatwieniem są kijki regulowane (teleskopowe), wyposażone w funkcję płynnej regulacji długości. Podczas wędrówki należy zmieniać długość kijów w zależności od nachylenia podłoża. Na podejściach skracamy ich długość, a na zejściach wydłużamy.
Kijki należy stawiać w tym samym rytmie co kroki, ale naprzemiennie: lewa noga - prawy kijek, prawa noga - lewy kijek. Odpychając się od podłoża wykonujemy długie, płynne ruchy, które maksymalnie wykorzystują długość kijków. Dla osób początkujących jest to dość męczące, ale wszystko jest kwestią wprawy.
Kije trekkingowe bywają mylone z kijami do nordic walking, choć w rzeczywistości niewiele je łączy. Kijki do nordic walking z reguły służą do chodzenia po płaskim terenie, a nie do pokonywania dużych wzniesień i wędrówek po górach ze sporym bagażem na plecach. Kije trekkingowe mają przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia. Ich budowa jest lepiej dostosowana do przeciążeń, intensywnego nacisku, tłumienia drgań i wielogodzinnego użytkowania. Kije do nordic walking nie posiadają takich funkcji.
Szukasz kijów do trekkingu wysokiej jakości? Sprawdź ofertę sklepu e-horyzont.pl!
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości