|
Chociaż duża część Warszawy została zniszczona podczas II wojny światowej, wiele zabytków ocalało lub zostało odbudowanych w późniejszym czasie, w tym również dzieła barokowej architektury.
W celach turystycznych do stolicy warto wybrać się na dłużej niż dobę. Zwiedzanie zabytków jest czasochłonne, a niekiedy również męczące, dlatego też dobrze jest skorzystać z opcji noclegu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się apartamenty w Warszawie, które można wynająć nawet na kilka dni. Takie rozwiązanie daje więcej prywatności niż pokój w hotelu, a przy tym jest znacznie tańsze.
Pałac w Wilanowie jest jednym z najsłynniejszych przykładów architektury barokowej w Polsce. Większa jego cześć została wybudowana w XVII w. dla Jana III Sobieskiego i jego żony. Pałac ten jest przykładem rezydencji "entre cour et jardin" (budynku znajdującego się między dziedzińcem, a ogrodem).
Zgodnie ze stylem barokowym zarówno elewacja, jak i wnętrze tego pałacu zostało utrzymane w malarsko-rzeźbiarskim charakterze. Na ścianach pałacu można znaleźć dzieła m.in. takich twórców, jak Józef Szymon Bellotti czy Michelagelo Palloni.
Kolejnym przykładem warszawskiej architektury barokowej jest Pałac Krasińskich, w którym obecnie znajduje się jedna z siedzib Biblioteki Narodowej. Zabytek ten został wybudowany w XVII w. dla Jana Dobrogosta Krasińskiego, który sprawował urząd wojewody płockiego. Charakterystyczną cechą Pałacu Krasińskich są tympanony (naczółki) z rzeźbami, nawiązującymi do walk rzymianina Marka Korwinusa z Galami.
Zamek Królewski w Warszawie nie jest typowym przykładem barokowej architektury, bowiem styl barokowy przeplata się z elementami klasycystycznymi. Początkowo zamek ten był siedzibą książąt mazowieckich, a dopiero w XVI w. stał się siedzibą władz Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Elementem barokowym pałacu jest jego fasada zachodnia z centralną wieżą, zaprojektowania przez rzymskiego architekta - Matteo Castelli.
Znanym przykładem barokowej architektury w stolicy jest również Kościół i klasztor Wizytek, który znajduje się na Krakowskim Przedmieściu. Świątynia ta powstawała w dwóch etapach przez ok. 40 lat XVII w. Najciekawszym elementem architektonicznym tego zabytku jest fasada, która składa się z muru, przedzielonego kolumnami oraz łamanego gzymsu. Dzięki temu można podziwiać niecodzienną grę świateł.
Fot. ElaJ
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości