|
Lanckorona to miejscowość o tradycjach sięgających średniowiecza. Jedną z najważniejszych atrakcji oraz bijącym sercem Lanckorony jest zabytkowy rynek, przy którym można podziwiać pochodzące z XIX wieku drewniane domy, które zachwycają spójnością architektoniczną. Praktycznie wszystkie budynki są umieszczone na podmurówkach i są przykryte wysuniętymi dachami, które pierwotnie stanowiły schronienie przed deszczem i słońcem dla małopolskich kupców, a obecnie są elementem charakterystycznym tej miejscowości. Na uwagę zasługuje także nietypowe położenie rynku na stromym zboczu, którego kąt nachylenia wynosi 9,5%. Przy rynku warto zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać architekturę, a także spróbować lokalnych wyrobów: wypieków, miodów oraz dżemów przygotowywanych z lokalnych owoców.
Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego to jeden z najważniejszych zabytków na liście atrakcje Lanckorony. Mieści się ona w jednym z nielicznych domów, których nie strawił pożar w 1869 roku, położona jest przy rogu Rynku i ul. Piłsudskiego. Zabytkowy budynek to doskonale zachowany przykład dwuizbowego domu, który obecnie stanowi skansen, w którym można zobaczyć oryginalne sprzęty codziennego użytku z minionych lat, takie jak drewniane kołowrotki, sztućce, narzędzia do uprawy roli oraz obrazy, a także makietę obrazująca kształt lanckorońskiego rynku sprzed pożaru.
Kościół św. Jana Chrzciciela to zabytkowa budowla z połowy XIV wieku, jeden z najstarszych zabytków Lanckorony. Budowa została zainicjowana przez króla Kazimierza Wielkiego, a w ciągu kilkuset lat istnienia była wielokrotnie przebudowywana, miedzy innymi w związku ze zniszczeniami powstałymi w trakcie potopu szwedzkiego. Obecnie to zlepek wielu styli architektonicznych: renesansowy ołtarz główny, barokowa chrzcielnica, rokokowy ołtarz boczny oraz obraz Matki Boskiej Lanckorońskiej. Wszystkie te elementy tworzą niezwykłą całość.
Okolice Lanckorony słyną z przepięknych tras widokowych o nazwach: Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary, Dawny Trakt Królewski oraz Droga do Dawnego Kamieniołomu o łącznej długości około 10 kilometrów. Wszystkie trasy prowadzą w okolice malowniczej Góry Lanckorońskiej, na której zlokalizowane są ruiny zamku pochodzącego z XIV wieku. Do czasów obecnych zachowały się jedynie fragmenty murów. Więcej informacji na temat zabytków Lanckorony można znaleźć na stronie www.tripsk.pl.
Fot. Halina
Autor:
SkomentujW Lanckoronie bywam dość często i zawsze czuję tu nieodparty klimat tego miejsca. Jest to jedno z miejsc, gdzie czas się jakoby zatrzymał. Warto tu podładować "akumulatory'' i wyciszyć się... . Najpiękniej jest tu jesienią. Autor: piotr55 & nbsp;Dodano: 2017-06-28 13:03:43 |
Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości
Autor: JureK & nbsp;Dodano: 2017-07-04 09:29:37