Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Jak fotografować gwiazdy - kilka ważnych zasad

Wyjazdy poza miasto sprzyjają fotografowaniu, zwłaszcza krajobrazów. Z dala od świateł metropolii i aglomeracji najlepiej też widać rozgwieżdżone niebo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten widok uwiecznić. Wystarczy mieć pod ręką sprzęt fotograficzny i pamiętać o kilku regułach.

Fotografowanie nocnego nieba, choć bywa czasochłonne i wymagające, to jest jednak niesamowitą przygodą. Co najważniejsze, do zabawy nie potrzeba niezwykłych warunków, ani drogiego sprzętu. Sprawdź zatem, jak fotografować nocne niebo.

Daleko od miasta

Fotografowanie gwiazd - to nie jest zabawa dla mieszczuchów. Nocne niebo w środku dużych aglomeracji jest na tyle zanieczyszczone sztucznym światłem, że prawie nigdy nie jest zupełnie czarne. Generowana przez budynki, oświetlenie uliczne i ruch samochodowy poświata pozwala się przebić jedynie najjaśniejszym gwiazdom i konstelacjom. Dlatego astrofotografię najlepiej uprawiać z dala od skupisk ludzkich. W otoczeniu natury - w górach, nad jeziorem - są największe szanse na zrobienie naprawdę dobrych zdjęć nocnego nieba. Gdy więc mamy okazję spędzić kilka dni poza miastem, koniecznie zabierzmy za sobą sprzęt fotograficzny.

Potrzebny sprzęt fotograficzny

Wydawałoby się, że szczęście do astrofotografii mają wyłącznie ci, którzy posiadają wysokiej jakości sprzęt fotograficzny. Tymczasem podstawowa amatorska lustrzanka cyfrowa całkowicie wystarczy, by uwiecznić na zdjęciu gwiazdy, mgławice, a nawet widoczny z Ziemi fragment Drogi Mlecznej. Aparat do fotografowania nocnego nieba musi jedynie posiadać manualną kontrolę ekspozycji i mieć tryb Bulb, czyli możliwość otwarcia migawki na dłużej niż przewidują to predefiniowane czasy naświetlania.

 

Do aparatu należy dołączyć obiektyw, którego ogniskowa będzie zależała od tego, co dokładnie chcemy sfotografować. Jeśli będzie to nocne niebo z elementami krajobrazu, to najlepiej sprawdzi się obiektyw szerokokątny. Natomiast do obserwacji zjawisk astronomicznych i ciał niebieskich idealny będzie sprzęt o ogniskowej od 200 mm wzwyż. Bardzo ważne dla fotografowania nocnego nieba jest dodatkowy sprzęt. To przede wszystkim solidny statyw. Dzięki niemu aparat będzie stabilny przez cały czas naświetlania, co jest bardzo istotne dla ostrości zdjęcia. Przyda się także wężyk spustowy.

Wybór miejsca i czasu

Jednym z najważniejszych warunków wykonania zdjęcia nocnego nieba jest dobra pogoda. Bezchmurne niebo gwarantujące, że w trakcie długiego naświetlania gwiazdy nie zostaną niczym przesłonięte, oraz słaby wiatr. Podczas letniej wycieczki idealne warunki będą się zdarzały zdecydowanie częściej niż zimą, kiedy niebo z reguły jest bardzo zachmurzone albo spowite smogiem. O wiele łatwiej jest wybrać dobre miejsce do zdjęcia. Warto sobie wcześniej wyobrazić, jak ostatecznie będzie wyglądał kadr. Czy będzie skupiony wyłącznie na zjawiskach na nocnym niebie, czy może zostanie też uchwycony kawałek krajobrazu. Jeśli w okolicy jest jakiś ciekawy zabytek, warto umieścić go na pierwszym planie. Istotna kwestią jest także godzina fotografowania – tuż po zachodzie słońca niebo jest zbyt jasne. Warto poczekać kilka godzin, aż do momentu, kiedy się całkowicie ściemni.

Jak fotografować?

Niestety, nie ma jednej prostej metody na wykonanie idealnego zdjęcia nocnego nieba. Warunki, w których fotografowie wykonują zdjęcia gwiazd, są różne i dlatego na początku warto dać sobie chwilę na eksperymentowanie. Są jednak podstawowe zasady, którymi warto się kierować przy fotografowaniu gwiazd. To przede wszystkim "zasada 600", która mówi, że aby gwiazdy na zdjęciu wyszły nieporuszone, należy 600 podzielić przez ogniskową obiektywu (a właściwie, jej ekwiwalentu dla aparatów małoobrazkowych). Otrzymamy czas naświetlania, który należy ustawić na aparacie. W praktyce oznacza to, że mając obiektyw o ogniskowej 20 mm, możemy ustalić czas otwarcia migawki maksymalnie na 30 sekund.Przy okazji należy ustawić wysoką czułość ISO i maksymalne otwarcie przysłony.

Jeśli, przeciwnie, zależy nam na przedstawieniu gwiazd w ruchu, to możemy się nie przejmować regułą 600, tylko wybrać jak najdłuższy czas ekspozycji. Niekiedy oznacza to nawet kilkugodzinne naświetlanie. Czułość ISO powinno mieć wówczas jak najniższą wartość, przysłona zaś przymknięta do wartości f/8 albo wyżej. W takich właśnie sytuacjach przydaje się wężyk spustowy z blokadą spustu migawki. Na zdjęciu zaś zostaną uchwycone przemieszczające się gwiazdy w postaci kołowych wycinków. Tym dłuższych, im dłużej trwa naświetlanie. Warto więc próbować i nie zrażać się, jeśli pierwsze zdjęcie nocnego nieba nie wyjdzie idealnie. Więcej informacji można znaleźć na: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak-fotografowac-niebo-noca.

 Zdjęcie w tekście: Szymon Narożniak

Autor: KaN

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Artykuł zainspirował mnie do spróbowania wykonania w najbliższym czasie takich nocnych ujęć. Zasady 600 przyznaję nie znałem, chociaż czytałem co nieco na ten temat w nikonowskim szerokimkadrze.pl

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2017-03-08  21:22:37

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości