|
Polskie wybrzeże słynie zarówno z kurortów, jak i atrakcji przyrodniczych, dużych miast, imprez i zabytków. Nad morze warto jechać o każdej porze roku, nie tylko latem.
Mierzeja Helska to jedno z ciekawszych miejsc nad polskim morzem. Jest to rodzaj piaszczystego wału o długości 35 kilometrów, który jest otoczony wodą. Powstał na skutek działań natury. Mierzeję tworzą lasy, wydmy i plaże. W tym miejscu są zlokalizowane znane kurorty, a największe z nich to Hel, Jastarnia, Chałupy, Kuźnica i Jurata. W sezonie letnim Mierzeja Helska staje się centrum imprez i atrakcji turystycznych. Odbywają się tu różnego typu koncerty, festiwale, pokazy, pikniki, obozy tematyczne, kolonie i kursy instruktażowe sportów wodnych. W wakacje niemal każdy hotel na Helu jest zapełniony, warto więc zaplanować pobyt i zarezerwować nocleg już wiosną.
Osoby, które dobrze czują się w mieście, również będą zadowolone z pobytu nad morzem. Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot, to największy tego typu teren nad polskim wybrzeżem. Na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów znajdują się zarówno typowo miejskie atrakcje (kluby muzyczne, kina, galerie handlowe, muzea, zabytki oraz inne), jak i nadmorskie plaże.
Parada żaglowców. Gdańsk |
Gdańsk słynie z pięknej Starówki, corocznego Jarmarku Dominikańskiego oraz półwyspu Westerplatte, czyli historycznej polskiej twierdzy wojskowej. Z kolei w Gdyni znajduje się port morski z zabytkowymi statkami, a także muzeum polskiej Marynarki Wojennej. Sopot jest kojarzony z najdłuższym molo w Polsce oraz festiwalem muzycznym, który odbywa się w Operze Leśnej od 1960 roku. Wszystkie trzy miasta są połączone komunikacją miejską, więc nie ma problemu z przemieszczaniem się pomiędzy nimi.
Dla amatorów przyrody oraz osób, które chcą się wyciszyć idealnym miejscem nad polskim morzem jest Słowiński Park Narodowy. Powstał w 1967 roku, a znajduje się w województwie pomorskim, w okolicach miejscowości Łeba. Słowiński Park Narodowy słynie z ruchomych wydm, czyli piaszczystych gór. Przypominają pustynne góry i mają tendencję do ciągłego przemieszczania (piasek powoli się przesypuje w inne miejsce). Obszar ten jest cały czas powiększany. Na początku obejmował terytorium ponad 18 hektarów, a obecnie liczy przeszło 32 hektary powierzchni.
Zobacz również dlaczego warto odwiedzić Hel
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości