|
Nie sposób cieszyć się pięknymi, zapierającymi dech w piersiach widokami, ciepłą wodą i piaskiem czy ośnieżonym stokiem góry, gdy jesteśmy zestresowani ewentualnymi, grożącymi nam niebezpieczeństwami. Czy to spokojny urlop z rodziną, czy romantyczny wypad we dwoje czy szalone studenckie wakacje, nie będziemy czuć się komfortowo bez poczucia bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego.
Czar wymarzonych wczasów może prysnąć przez wiele różnorodnych przyczyn i zdarzeń. Mogą nas dopaść przykre skutki choroby podczas rejsów, ból lub inne urazy ciała podczas wyjazdów sportowych. Możemy paść ofiarą kradzieży lub zostać oszukani w dużym mieście. Będziemy odczuwać dotkliwe skutki nieumiarkowanej integracji na studenckich wakacjach, bądź po prostu nie będziemy dobrze przygotowani do poruszania się i odnajdywania w docelowym miejscu.
Wybierając się zatem na jakąkolwiek formę wypoczynku, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o bezpieczeństwie i zapobieganiu nieprzyjemnym zdarzeniom. Do każdej podróży należy się odpowiednio i świadomie przygotować. Po pierwsze - dobra polisa ubezpieczeniowa, która zabezpieczy nas w przypadku większości przykrych zdarzeń losowych. Z reguły nie ma problemu z uzyskaniem ubezpieczenia dopasowanego do wybranej formy wypoczynku, gdyż wiele organizatorów wyjazdów posiada swoje propozycje, dołączone do jego oferty, niezależnie, czy to duże biuro podróży czy linia lotnicza czy firma organizująca studenckie wakacje.
Po drugie, konieczne jest szczegółowe przestudiowanie i poznanie ewentualnych niebezpieczeństw w danym mieście, regionie czy w wybranej formie aktywności, oraz zapobieganie im. Warto zatem wiedzieć, w które dzielnice metropolii nie warto się zapuszczać ze względu na mało przyjaznych mieszkańców, jakie choroby możemy złapać na wybranym obszarze naturalnym lub jakie urazy są częste w danym sporcie. Wszystko po to, aby móc je wcześniej przewidzieć i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze, które obniżą ryzyko do minimum. Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest sumienne pilnowanie swoich dóbr materialnych, bez których dalszy pobyt lub powrót do domu byłby znacznie utrudniony. Należy pamiętać o tym, aby trzymać rzeczy wartościowe dobrze i głęboko schowane oraz by nie trzymać całego naszego dobytku w jednym miejscu.
Narciarz nie powinien zjeżdżać ze stoku z telefonem w dłoni, gość hotelowy nie powinien zostawiać aparatu czy komputera poza sejfem, zaś beztroski student na studenckich wakacjach nie powinien przetańczyć całej nocy z pełnym portfelem w płytkiej kieszeni spodni. Pamiętajmy, że mając na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo, będziemy mogli wrócić z urlopu pełni samych pozytywnych wspomnień.
Fot. Szymon Narożniak
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości