|
Mówi się, że jaki Sylwester, taki cały rok. Dlatego staramy się, by ta noc była niezapomniana: planujemy przyjęcie, stroimy się i szykujemy dom na wizytę przyjaciół. A gdyby tak na Sylwestra wyjechać w góry? Zaśnieżone szczyty, małe chatki w dolinach i szeroki wybór atrakcji już czekają na gości. Dowiedz się, dlaczego warto spędzić ten okres właśnie w polskich górach.
Rok przeżyty w wielkim mieście potrafi zmęczyć. Warto więc dać odpocząć organizmowi od smogu i spalin samochodowych. Świeże powietrze, niewątpliwie, jest jedną z wielu zalet wyjazdu w góry. A tych mamy w Polsce pod dostatkiem. Zarówno niskie – Sudety czy Beskidy, jak i średnie oraz wysokie – Bieszczady, Pieniny, Tatry. Większość z nich nie jest jeszcze zniszczona przez człowieka. Dzięki ustanowieniu na tych terenach parków narodowych, górskie środowisko naturalne w wielu miejscach nie doświadczyło ludzkiej stopy. Możemy więc cieszyć się zachowanym pięknem i czystym powietrzem.
W rankingu bogatych w zabytki historyczne miejsc na świecie polskie góry słusznie zajmują wysoką pozycję. Pieniny zachwycają zachowanym zamkiem w Niedzicy i ruinami w Czorsztynie. W Beskidach można znaleźć ślady dawnego budownictwa ludowego, zamki i kościoły z XVII wieku. Sudety przyciągają urokiem nieodkrytych jeszcze tajemnic z czasów drugiej wojny światowej, a Bieszczady – opuszczonymi cerkwiami Łemków. W Tatrach zaś czekają obiekty związane z pobytem tu wielkich osobistości polskiej sztuki i polityki. Wszystkie te zabytki można poznać podczas pieszych wędrówek szlakami turystycznymi.
Wyjazd w góry jest świetną okazja do uprawiania sportów: narciarstwa, łyżwiarstwa, jazdy na snowboardzie. Wiele hoteli i pensjonatów dla przybywających w okresie Sylwestra i ferii gości organizuje kulig. Wesoła i beztroska zabawa pozwoli odpocząć i nabrać się sił na nowy rok. Po emocjonującym dniu można wybrać się do pobliskiej karczmy i przy dźwiękach ludowej muzyki na żywo spróbować regionalnego jadła.
Kwaśnica na żeberkach, moskole z bryndzą, panierowany oscypek, zufki, a może kołacz z herbatą po góralsku? Takiego bogactwa kuchni tradycyjnej jak w polskich górach, nie uświadczymy nigdzie na świecie. W zależności od tego, czy będziemy się poruszali na wschód, czy na zachód, dostaniemy inne smakołyki. Bieszczadzka gospodyni poczęstuje pierogami z kaszą gryczaną i serem, naleśnikami z jagodami i solidnym plackiem po bieszczadzku. Beskidzka – upiecze żebroczkę i poda pasztet z dzika. W Pieninach gospodarz poleci gałuski i śliwankę, a w Sudetach dania z pogranicza kuchni polskiej i czeskiej: grzybowe knedliki lub pasterską roladę z wieprza. Nic więc dziwnego, że w polskie góry udają się miłośnicy pięknych widoków, ale również smacznego jedzenia.
W porównaniu z kosztami wyjazdu sylwestrowego do austriackich Alp czy włoskich Dolomitów, tydzień w polskich górach jest o wiele tańszy. Zwłaszcza, jeśli wybiera się z grupą przyjaciół czy rodziną. Można wówczas wynająć przytulny domek górski: w pełni wyposażona kuchnia pozwoli zaoszczędzić na śniadaniach i kolacjach, bo przyrządzimy je samodzielnie, a urokliwy kominek ogrzeje wieczorami i stworzy przytulną atmosferę.
Spędzając Sylwestra w mniejszym gronie, warto wybrać gospodę, karczmę lub gospodarstwo agroturystyczne. Obiekty te zazwyczaj wyróżniają się niższą ceną i ciekawymi atrakcjami sylwestrowymi dla gości. Wyjazd w polskie góry jest tańszy od zagranicznych wojaży także ze względu na bliskość, co pozwala zaoszczędzić na kosztach dojazdu. Mimo wszystko, trzeba się liczyć z wydatkami. Wsparciem może okazać się pożyczka. Jeśli potrzebujemy gotówki na niezapomniany wyjazd sylwestrowy, warto zwrócić się do Vivus.pl. Tym bardziej że udziela on pierwszego kredytu za darmo.
Autor:
SkomentujDolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...
Pozostałe krainy i miejscowości
Autor: piotr55 & nbsp;Dodano: 2016-01-15 11:01:44