Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Licząca ponad 70 lat budowla, unikat w skali Europy, przypomina jedno wielkie rumowisko. Sypią się ściany, odpadają kamienne bloki. Amfiteatr na Górze Świętej Anny jest kompletnie zapuszczony
Gdy Góra Św. Anny znajdowała się jeszcze w rękach III Rzeszy, dokładniej rzecz ujmując - w latach trzydziestych ubiegłego wieku zapragnęli stworzyć ogromny amfiteatr, gdzie mogłyby odbywać się wielkie wiece polityczne, a także wybudować mauzoleum dla uczczenia poległych Niemców. Tak też i uczynili, w miejscu dawnego kamieniołomu w roku 1938 ukończono budowę tegoż amfiteatru. Według różnych źródeł może on pomieścić od 30 do 100 tysięcy widzów, to czyni go jednym z największych w Europie. Warto tu zaznaczyć, iż w ówczesnym okresie należał on do grona największych amfiteatrów na świecie i wyróżniał się znakomitą akustyką.
W mauzoleum - które z wyglądu przypominało wieżę czołgu - znajdowały się prochy niemieckich żołnierzy biorących udział w III Powstaniu Śląskim 1921. Jesienią 1945 roku, po przegranej przez hitlerowców drugiej wojnie światowej, mauzoleum zostało wyburzone. W jego miejscu Polacy wybudowali Pomnik Czynu Powstańczego, który został zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano dnia 19 czerwca 1955 roku.
Podobny zamysł helmuty zrealizowały na nieco mniejszą skalę w Sobótce koło Wrocławia. W starym kamieniołomie powstał amfiteatr ku chwale wodza i rzeszy. Teraz las zarósł prawie wszystko, ciężko dopatrzeć się czegokolwiek.
Autor: Artur74 Dodano: 2015-01-03 21:54:03