Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: ..Zamek-warownia Korzkiew...
Historia zamku: na skale wapiennej rycerz Jan Syrokomla rozpoczął budowę gotyckiej wieży mieszkalnej/najstarsza część zamku/.Poniżej w miejscu dzisiejszego parku było trzęsawisko-1352 r.
Na obwodzie umieszczone są dwie baszty/za wschodu i zachodu/.W XVII wieku powstał budynek bramny z portalem i zdobionymi ornamentami/mam zdjęcie/.Całość zabudowań tworzy trójkątny dziedziniec lekko pochylony w stronę południową.
Potomkowie Jana zaczęli nazywać się Korzekwiccy a to świadczy o ważności rodowej zamku.
Wnuk Jana Syrokomli-Zaklika był jedną z wybitnych postaci tamtych lat.W bitwie pod Grunwaldem dowodził 47 chorągwią króla Władysława Jagiełły .Z Grunwaldem związany był jeszcze jeden Korzekwicki.Jakub z Korzkwi.Pierwszy polski sędzia Trybunału.Uczestniczył w soborze w Konstancji.
W 1486 roku Szczepan Świętopełk zakupuje dobra korzkiewskie.Mikołaj ,jego syn sprzedaje je w 1517 rajcy krakowskiemu Piotrowi Krupkowi.Po rodzie Jaskierów przeszedł w ręce Zborowskich. Zmian właścicielskich było jeszcze kilka min. Ługowscy ,Jordanowie,Wesslowie,Wodziccy.
W zamku Michał Jordan gościł króla Augusta III,który był na polowaniu w Korzkwi. Wreszcie Józef Sedlmajer w1879 oddaje we władanie dobra Korzkiewskie rodzinie Giustinianich i Karola Guzińskiego.Po 1945 posiada je Radecki a w 1952 całość majątku przejmuje państwo. Dopiero w 1997 już ruiny zamku wraz z parkiem nabyła firma z Krakowa "Donimirski Pałac Pugetów".Firma ta zajmuje się remontem i adaptacją zabytków na hotele. Tymczasem środki na remont zamku w Korzkwi czerpie ze swoich dwu krakowskich hoteli a także dwu parkingów na ul. Straszewskiego i Starowiślanej /Stare Miasto/...>>>
Utworzony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie Doliną Prądnika oraz Dolinę Sąspowską. Jest to najmniejszy z polskich Parków Narodowych, jego powierzchnia wynosi zaledwie 2145 ha.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
..żałuję tylko ,że nie zajrzałem znowu do Smolenia na granicy województw śląskiego i małopolskiego tam też idzie pełną parą remont zamku a byłem blisko ,niecałe 13 kilometrów, w Podzamczu koło Ogrodzieńca. Myślę ,że jeszcze i do Smolenia trafię.Ostatnio w 2011r . była tam kompletna ruina z tablicą ostrzegawczą "Turysto znajdujesz się przed ruinami Zamku w Smoleniu wspinaczka po murach grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem.Będąc pod murami uważaj na spadające kamienie!". Mnie nie zatrzymała , musiałem to wtedy zobaczyć i sfotografować[mam je w swoim fotoarchiwum] ...>>>Pozdrawiam ;-)
Autor: Henryk Dymczyk Dodano: 2014-10-28 11:56:17