Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Przyjmuje się że powstał w XIV wieku, a za fundatorów można uznać króla Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka. Możliwe, że pierwotną strażnicę Kazimierza Wielkiego później rozbudowano. Pewne jest że Opolczyk dzierżył Morsko od roku 1370 do 1390, kiedy to przekazał go swojemu zaufanemu stronnikowi - rycerzowi ze Śląska Mikołajowi Strzale. Jest to pierwsza wzmianka o zamku w dokumentach. W 1392 roku wraz z kresem panowania Opolczyka pojawił się nowy właściciel Piotr z Marcinowic. W latach 1413-34 właścicielem całej okolicy był Jan z Sieciechowic a funkcję burgrabiego zamku powierzył na pewien czas rycerzowi o imieniu Piotr herbu Lis (1418-22). Od 1435 dobra z zamkiem Bąkowice przejął Krystyn z Koziegłów i jego potomkowie, a następnie Włodkowie, Zborowscy, Brzescy i Giebułtowscy. Nie są znane dzieje warowni pod panowaniem tych rodów. Wiadomo tylko, że na początku XVII wieku obiekt był w bardzo złym stanie i został opuszczony. W XX wieku zamek miał nieszczęście stać się przedmiotem dziwacznych zabiegów budowlanych. Najpierw w 1927 r. kupił go architekt Witold Czeczott, któremu kilka lat później zachciało się wybudować na skale od strony południowej budynek - kamienicę z materiału pozyskanego z oryginalnych murów. Po 1945 roku teren kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego i przekształciły go w ośrodek wypoczynkowy. U stóp skały dostawiły szpecący całość podłużny kamienny budynek, oraz nieco dalej kawiarnię z tarasem. Na miejscu dawnego majdanu gospodarczego i baszty bramnej powstał wyciąg narciarski. W 1961 roku miały miejsce prace zabezpieczające ruiny, podwyższono wtedy nieco mury. Obecnie zamek nadal leży na terenie ośrodka wypoczynkowego pod nazwą Ośrodek Rekreacyjny "Morsko", będącego od 1999 roku prywatna własnością firmy KEM z Dąbrowy Górniczej. Żródło : zamki.res.pl
Morsko to niewielka miejscowość położona w gminie Włodowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Na północ od niej znajdują się ruiny zamku Morsko - jedne z najbardziej tajemniczych na Szlaku Orlich Gniazd. Do dzisiaj trudno dociec czy był to faktycznie zamek, czy też tylko fortalicja obronna. Nie wiadomo także w jakim celu została wybudowana: czy służyła umacnianiu władzy państwowej, czy też wprost przeciwnie, jako schronienie dla ściganych przez ówczesny wymiar sprawiedliwości.
W średniowieczu zamek nosił nazwę Bancowecz, co później tłumaczono jako Bąkowiec. Obecnie wzgórze zamkowe wchodzi w skład Ośrodka Rekreacyjnego Morsko, który posiada m.in. własny basen, stok narciarski oraz korty tenisowe.
Autor: Stanisław Ł Dodano: 2015-10-10 11:21:39