Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gotycki

Galeria: Żerniki Włącz pokaz slajdów

 
Gotycki

Tytuł zdjęcia: Gotycki


Autor: Artur Mazurek
Data dodania: 2016-05-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1477 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Żerniki - wieś położona 5 km na płn. wsch. od Janowca Wielkopolskiego, na wysokim brzegu doliny Wełny. Osada wzmiankowana w źródłach w roku 1136, w latach 1298-1849 posiadająca prawa miejskie. Pamiątką po miejskim charakterze zabudowy jest kwadratowy rynek. Na zdjęciu gotycki kościół Narodzenia NMP, wzniesiony najprawdopodobniej w drugiej połowie XV w., z barokowym szczytem z drugiej polowy XVII w. Wewnątrz ołtarz główny z pierwszej połowy XVII w. z płaskorzeźbą Koronacja NMP, ambona z XVII w. i późnogotycka chrzcielnica z przełomu XV/ XVI w.
Miejscowość: Żerniki
Kraina: Pałuki
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Żerniki

Żerniki położone są w gminie Janowiec Wielkopolski, na wysokim prawym brzegu doliny Wełny, przy drodze powiatowej do Żnina. Miejscowość wzieła nazwę od żerników lub żyrników (handlarzy bydła).

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1136 roku, gdy częściowo była własnością rycerską a w części należała do arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1298 roku wymieniona jako miasto prywatne Dryjów, którzy przyjęli nazwisko Żernickich. W XV-XVIII wieku miejscowość była własnością rodziny Podniewskich, a w końcu XVIII wieku - rodziny Roszkowskich.

Z powodu oddalenia od szlaków komunikacyjnych i słabego rozwoju w 1849 roku utrataciła prawa miejskie. Pamiątką miejskiej przeszłości jest kwadratowy rynek, dziś o luźnej zabudowie głównie z XIX/XX wieku. Pośrodku pomnik ku czci 5 ofiar faszyzmu z okolicy.

Na południe od rynku stoi gotycki kościół Narodzenia NMP z około 1467 roku, z barokowym szczytem z 2 połowy XVIII wieku. Wewnątrz ołtarz i ambona późnomanierystyczna z ok. połowy XVII wieku, dwa ołtarze boczne z 1 połowy XIX wieku i drewniana chrzcielnica późnogotycka z XV/XVI wieku. Wśród płyt nagrobnych wmurowanych w ściany kościoła na zewnątrz wyróżnia się kamienne epitafium gen. Jana Święcickiego (zm. 1813 roku). Przy świątyni drewniana dzwonnica z XIX wieku i jesiony o obwodach do 350cm.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Gotycki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych