Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: GrabarkaWłącz pokaz slajdów

Las krzyży na górze Grabarka.
Jeden z krzyży na górze Grabarka.
Miejsce na którym stała spalona cerkiew na górze Grabarka
Las krzyży na Świętej Górze Grabarka
Cudowne źródło u podnóża wzgórza Grabarki
Główna cerkiew na górze Grabarka w jesiennej mgle
Na dworze coraz chłodniej i senniej, całe rodziny śpią wśród krzyży - dzieci na chustach i kocach, matki na ziemi. Przy wiechcie sosnowych gałęzi pobłyskują gwiazdy...
Świeta Góra Grabarka; nauka pielgrzymów.
Pielgrzymka wyznawców prawosławia
Święta Góra Grabarka.
Krzyże wotywne na górze Grabarce
Grabarka - niezwykłe wzgórze krzyży...
góra Grabarka
góra Grabarka
góra Grabarka
ministranci przy cerkwi w Grabarce
studnia (źródło)
Grabarka. Krzyże prawosławne pozostawione przez pielgrzymów
Sanktuarium na Grabarce
Sanktuarium na Grabarce
Grabarka

Grabarka

miejscowość

Mała wieś położona pół kilometra od Świętej Góry Grabarki - najważniejszego miejsca kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce.

Grabarka zyskała rozgłos w XVIII wieku, kiedy w okolicy szlała epidemia cholery. Jak głosi tradycja prawosławia pewien staruszek doznał objawienia, iż uratować można się tylko na Świętej Górze Grabarce. Po przybyciu wiernych z okolicy, ustawieniu tu krzyża nastąpił cud. Ludzie zaczęli zdrowieć i nikt już nie umarł. W tym samym roku (1710), ocaleni wznieśli na Świętej Górze drewnianą kaplicę.

Ciekawy jest zwyczaj pozostawianie mokrych chusteczek na drzewach i trawie wokół pobliskiego strumyka. Wielu pielgrzymów w strumyku płynącym u podnóża Świętej Góry, zgodnie z tradycją, obmywa zanurzanymi w wodzie chusteczkami twarz, ręce, zmęczone nogi i chore miejsca, ufając uzdrawiającej mocy tejże wody. Mokre chusteczki zostawiają zawieszone przy strumieniu na gałęziach drzew. Symbolizuje to pozostawienie tu swych chorób.